Windows 8 klientské Hyper-V

Součástí Windows 8 Pro a Enterprise je také virtualizační platforma Hyper-V, která byla dříve dostupná pouze v edicích Windows Server. Pro instalaci Hyper-V v rámci Windows 8 je nutné splnit některé požadavky:

  • 64bit instalace Windows 8

    • Podporu CPU Second Level Address Translation (SLAT) a virtualizace
    • Doporučená podpora NX (Non eXecute) a SSE2 (Streaming SIMD Extentionsions 2)

    Hyper-V v rámci Windows 8 umožňuje využití až 512GB RAM na VM, až 32 CPU na VM, využití WiFi pro připojení na virtuální switch, využití VHDX (až 64TB), režim spánku a hybernace, živá migrace datových úložišť bez výpadku. Naopak marně byste hledali funkce vysoké dostupnosti, RemoteFX, Hyper-V Replica, SR-IOV a pod., které zůstávají pouze v serverových operačních systémech. Pro správu Hyper-V ve Windows 8 je možné využít dobře známý Hyper-V manager, případně PowerShell. Isntalace Hyper-V se provádí povolením vlastnosti v dialogu “Přidat odebrat programy a vlastnosti”, případně pomocí příkazu: Dism /online /enable-feature /featurename:Microsoft-Hyper-V –All. V rámci download centra je pro vás připravený dokument, který popisuje instalaci, možnosti atd. v rámci klientského Hyper-V ve Windows 8.

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post