Automatizovaná migrace P2V při instalaci pomocí MDT2010

Microsoft uvolnil betaverzi nástroje, jenž slouží pro automatizované migrace fyzických počítačů do virtuálního prostředí - “P2V Migration for Software Assurance”. Tento nástroj používá Microsoft Deployment Toolkit (MDT) a nástroj Sysinternals - Disk2VHD - pro automatizovanou konverzi stávajících počítačů do virtuálního prostředí při nasazení Windows 7. Pře instalací operačního systému Windows 7 je vytvořený virtuální disk .vhd s původním operačním systémem a je následně dostupný v nově nainstalovaném operačním systému Windows 7. Uživatel tak dostává svůj kompletní počítač ve stejné podobě jako byl před instalací. Součástí migrace může být také proces, které publikuje původní aplikace do nabídky Start ve Windows 7. Postup migrace je následující: Původní počítač s plně upravenými Windows XP (SP3 a novější) před instalací nového operačního systému.   Microsoft Deployment Toolkit 2010 iniciuje automatizovanou migraci na Windows 7. Tento proces obsahuje konverzi P2V (Physical to Virtual) za využití Disk2VHD. Po ukončení migrace na Windows 7 je původní počítač obsažený jako virtuální počítač.

Jednotlivé programy mohou být publikovány do start menu v nové instalaci Windows 7 Nekompatibilní aplikace jsou automaticky spouštěny ve Windows XP mode pomocí technologie RemoteApp. Betaverze je k dispozici na connect.microsoft.com Dle licenčních podmínek je možné nástroj použít pouze s “krabicovými” produkty nebo produkty pokryté smlouvou Software Assurance. V případě, že byla původní instalace Windows OS zakoupena jako OEM produkt, není dle licenčních podmínek takovou instalaci přenést do virtuálního prostředí.

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post