Windows Virtual PC ve Windows 7

Součástí uvedení Windows 7 RC je také uvolněna beta verze Windows Virtual PC – nového virtualizačního nástroje pro koncové počítače. Jak je napsáno v článku níže, předplatitelé Technet a MSDN subscription mohou stahovat již dnes, pro širokou veřejnost bude uvolněno 5.5.2009.


Win7RC_5WinVPC_3

Windows Virtual PC přináší několik nových vlastností, například podpora USB ve virtuálním stroji či Windows XP Mode (XPM), kde je možné spouštět aplikace, které jsou integrovány do start menu fyzického operačního systému Windows 7, aplikace však běží ve Windows XP a přenáší se pouze rozhraní aplikace. Tato technologie je obdoba Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V), ale je primárně určena pro použití v domácnostech a malých organizacích.

Pro instalaci Windows Virtual PC je nutné nainstalovat aktualizaci windows_virtualpc _x64_343649.msu. Po instalaci této aktualizace je možné používat Windows VPC. Po instalaci nečekejte nově nainstalovaný program ve start menu, v osobních složkách je k dispozici nová záložka. V menu je k dispozici “Create virtual machine”, po kliknutí je spuštěn jednoduchý průvodce kde je možnost vytvořit virtuální stroj pro Windows XP mode nebo vlastní konfigurace.

Vlastní konfigurace nabízí obdobné možnosti jako předchozí verze Virtual PC 2007 SP1. Pokud máte již existující Virtual PC disky, můžete je bez problémů přidat do Windows Virtual PC. Po spuštění je akorát nutné aktualizovat “Integration Components”

Pro instalaci Windows XP Mode je nutné stáhnout další instalační balíček – cca 450 MB, který nainstaluje nový vhd soubor s WindowsXP, instalace je opět provedena pomocí průvodce. Image Windows XP obsahuje Windows XP Professional SP3, Internet Explorer 6, 256MB RAM. Aplikace, které mají být přístupné do fyzického systému se jednoduše nainstalují do virtuálních Windows XP, po instalaci se provede odhlášení a ukončení virtálního stroje. Aplikace jsou následně dostupné ve start menu fyzického systému Windows 7. Po spuštění virtualizované aplikace se na pozadí spustí Windows XP a pomocí protokolu RDP je přenášeno rozhraní aplikace.

Instalace Windows Virtual PC vyžaduje Windows 7 RC a podporu HW virtualizace Intel Virtualization Technology (Intel VT) nebo AMD Virtualization (AMD-V).

Další informace lze nalézt ve Windows Virtual PC Evaluation Guide - http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=62cd2e63-52f8-4cf5-a7d5-7abaab270451

Stránka určená Windows Virtual PC - http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/default.aspx

Technické zdroje budou zveřejněny na TechNet stránkách věnovaných virtualizaci - http://technet.microsoft.com/en-us/virtualization/default.aspx

Windows Virtual PC a Windows XP mode bude k dispozici zdarma pro Windows 7 Professional, Ultimate, Enterprise.

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post