Novinky v oblasti virtualizace desktopu - VDI licencování, Windows XP mód, RemoteFX

Již delší dobu se hovoří o technologiích VDI - Virtual Desktop Infrastructure, kde plnohodnotný desktopový operační systém je provozovaný jako virtuální počítač na serveru, datovém centru. Mimo jiné tento princip přináší jednodušší správy operačních systémů, jednodušší přístup k operačnímu systému, kde stačí tenký klient a umožňuje přístup k plnohodnotnému desktopu odkudkoliv. Dnes, 18.3.2010 Microsoft zveřejnil tiskovou zprávu, ve které je velké množství víceméně pozitivních informací, které umožní masovější nasazení řešení VDI a virtualizace desktopu a na desktopu obecně.

Windows XP mód

Windows XP mód v dalším vydání nebude vyžadovat hardware assited virtualization, tedy bude možné jej provozovat bez speciálních HW konfigurací, jako tomu je nyní (je vyžadována podpora Intel VT nebo AMD-V). Aktualizaci bude možné stáhnout již během několika následujících hodin zde.

Rozšíření pro vzdálený přístup ve Windows 7 SP1 a Windows Server 2008 R2 SP1

V rámci prvních servicepacků pro Windows 7 a Windows Server 2008 R2 bude i rozšíření pro podporu práce na vzdálené ploše - RemoteFX. Pomocí RemoteFX bude možné plně využívat grafické adaptéry s DirectX a D3D instalované na serveru. Již v dnešní době je možné pracovat s multimédii při připojení na vzdálenou plochu velice kvalitně a to četně podpory přehrávání HD videa, přesměrování záznamu zvuku z klienta na server atd… Další důležitou změnou na straně serveru bude Dynamic Memory, kde bude možné nastavit provozovaným virtuálním strojům paměť dynamicky a tím tak maximálně využít HW prostředků serverů a optimalizovat chod virtualizovaných počítačů. Tato změna je také důležitá v oblasti vysoké dostupnosti virtualizovaného prostředí Hyper-V.

Změna licencování VDI

Od 1.7.2010 vejdou v platnost nové licenční možnosti v oblasti VDI. Jednou z nich je, že VDI nebude nutné pro SA zákazníky dále licencovat. jinými slovy, pokud vlastníte SA pro Windows Client, není nutné platit jakékoliv další poplatky za přístup k virtualizovanýn klientům, “virtual desktop access” se stane součástí benefitů pro SA. Také bude v rámci licenční aktualizace uvedeno “roaming use rights”, kde bude možné pořídit “Virtual Desktop Access”, kde bude možné přistupovat k VDI klientům a provozovaným aplikacím z jakéhokoliv počítače a to včetně domácích.

Lépe společně s Citrix XenDesktop

Společnost Citrix vyvíjí technologii HDX RichGraphics, dle podepsané úmluvy mezi Microsoftem a Citrix dojde k maximální integraci technologie RemoteFX a HDX. Celá tisková zpráva je pak k dispozici zde.

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post