Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP) 2009 R2

Společnost Microsoft dnes, 2 dny před “velkým třeskem”, tedy uvedením Windows 7, uvolnila pro zákazníky se Software Assurance novou verzi sady produktů MDOP - 2009 R2. Sada nástrojů MDOP obsahuje :

  • Microsoft Application Virtualization (App-V) - nástroj pro virtualizaci aplikací.

  • Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V) - nástroj pro zajištění kompatibility aplikací (obdoba Windows XP Mode, ale pro podniková prostředí s centralizovanou správou).

  • Microsoft Advanced Group Policy Management (AGPM) - nástroj pro řízení přístupu a změnové řízení v Group Policy.

  • Asset Inventory Service (AIS) - hostovaná služba pro provádění inventarizací software.

  • Diagnostic and Recovery Toolset (DaRT) - sada nástrojů pro obnovení nefunkčního operačního systému.

  • System Center Desktop Error Monitoring (DEM) - proaktivní správa aplikací a operačních systémů v případech, kdy jsou nekorektně ukončovány (pády aplikací a OS).

Všechny komponenty (vyjma MED-V) plně podporují nový operační systém Windows 7, který přijde oficiálně na trh 22.10.2009. U MED-V bude dostupný SP1 v průběhu první části roku 2010.

Jaké jsou hlavní přínosy MDOP 2009 R2 s ohledem na Windows 7?

App-V - je plně integrované do uživatelského rozhraní Windows 7, podporuje spolupráci s nástrojem AppLocker, může využít technologie BranchCache. Aplikace mohou být umístěny na zašifrovaných médiích pomocí BitLocker ToGo a App-V server lze integrovat pomocí LDAP protokolu s adresářovými službami třetích stran pomocí LDAP. Jedná se o SP1 pro App-V 4.5. V této verzi stále chybí podpora pro 64bit klienty, nicméně již dnes je možné testovat betaverzi App-V 4.6, kde tato podpora je. Díky virtualizovaným aplikacím odpadá značná část testování kompatibility a nasazení aplikací na nový operační systém. K dispozici je také studie, která ukazuje snížení nákladů při použití virtualizovaných aplikací.

AGPM 4.0 - Podpora správy skupinových politik mezi více doménovými lesy a to včetně možnosti přenosu skupinových politik. Toho lze s výhodou využít při přenosu GPo z testovacího prostředí do produkčního. Nové možnosti vyhledávání a filtrování využívají plné podporu ADMX.

DaRT 6.5 - Rozšířená diagnostika o Windows 7 (a Windows Server 2008 R2). DaRT napomůže při opravě havarovaného operačního systému po například neúspěšné aktualizaci, chybném ovladači apod.

DEM 3.5 - Nové možnosti reportování aplikačních a systémových chyb do centrální databáze (založeno na OpsMgr 2007).

AIS - jak bylo řečeno, hostovaná služba k inventarizaci provozovaného software, aniž by bylo nutné investovat do složité serverové infrastruktury. Díky AIS získáte přehled nad provozovanými aplikacemi při přípravě a běhu projektu migrace na Windows 7.

MDOP 2009 R2 bude k dispozici pro SA zákazníky ke stažení během několika hodin na stránkách MVLS. Nově je MDOP k otestování dostupný také pro předplatitele TechNet a MSDN.

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post