Jak Windows Vista a Windows 7 detekuje připojení k internetu

Dozajista jste si všimli, že pokud má OS Windows Vista / Windows 7 přístup k internetu, informuje uživatele o tomto přístupu, v případě, kdy není plně funkční internetová komunikace, pak je tato informace také zobrazena v informační oblasti (notification area). Detekce přístupu k internetu probíhá pomocí “Network Connectivity Status Indicator”, který provádí několik operací k ověření přístupu k internetu. V případě například firemního prostředí musí být obvykle provedena specifická konfigurace, aby bylo možné korektně detekovat připojení k internetu.

    * nslookup domény dns.msftncsi.com (131.107.255.255) * stažení textového souboru ncsi.txt z domény msftncsi.com, textový soubor následně obsahuje pouze “Microsoft NCSI”, kešování je zakázáno.
Pokud jeden z těchto kroků selže, internetová konektivita není detekována. Detekce je vyvolána v případech:
    * První přihlášení k počítači nebo restart počítače * Připojení počítače k jiné síti nebo změna stavu síťového adaptéru (link up/link down) * Připojení počítače k hot spot, který vyžaduje ověření
Kontroly připojení k internetu je možné vypnout pomocí registry HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesNlaSvcParametersinternet změnou hodnoty EnableActiveProbing na 0. Změna se projeví po restartu počítače. Network Connectivity Status neloguje žádné informace do Event Logu. Tento locator je možné také využít například v lab prostředí, kde se v DNS vytvoří zóna .com, následně www.microsoft a dns.msftnsci a www.msftncsi, kde www.microsoft a www.msftncsi bude okazovat na IIS server, kde bude umístěný soubor ncsi.txt s obsahem “Microsoft NCSI”. resolve dns.msftncsi pak bude okazovat na IP 131.107.255.255. Obdobným způsobem je možné simulovat připojení k internetu například v organizaci.

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post