Jak provést upgrade Windows 7 RC na RTM

Jsou to již 4 dny, kdy se vám co 2 hodiny restartuje počítač a vaše instalace Windows 7 Release Candidate začíná pomalu “umírat”. Ke kompletní ukončení funkčnosti dojde pak v červenci 2010. Mnoho webů před touto situací varovalo, ale co když… je v počítači spousta programů, nastavení či dalších věci, které nechci reinstalovat nebo prostě nemám čas reinstalaci provést (čas… v případě velkého množství aplikací i večer či den). Microsoft také upozornil na to, že nebude možný přímý upgrade z Windows 7 RC na Windows 7 RTM. Nicméně… pokud vlastníte legálně zakoupenou verzi Windows 7 RTM a na počítači stále běží RC, je možnost, jak provést upgrade, jedná se avšak o nepodporovanou cestu (pokud byste žádali podporu ze strany Microsoft).


{reg}Prvním a nejdůležitějším předpokladem pro provedení upgrade, je upgrade na stejnou edici, tedy Professional na Professional, Ultimate na Ultimate atd. Dále je pak nutné provést úpravu instalačního média, v adresáři sources se nachází soubor cversion.ini. Tento soubor otevřete a modifikujte hodnotu MinClient=7233.0 na jakoukoliv podstatně nižší hodnotu, řekněme 7000. Výsledek bude tedy MinClient=7000.0.

Win7 setup-file edit

Tato hodnota značí minimální verzi buildu Windows 7, na které je možné provést upgrade (RC j 7100). Uložte soubor nazpět na DVD (je nutné vypálit znovu) anebo nazpět na USB klíč (jak bootovat instalaci z USB klíče je uvedeno v samostatném článku). Po této změně můžete velice jednoduše provést upgrade z Windows 7 RC na Windows 7 RTM.

Upgrade jako takový proběhne bez problémů (mnohokrát otestováno a to jak na Beta > RC tak i RC > RTM), nicméně může nastat problém s některými ovladači, které byly specifické pro jednotlivé verze Windows. Pak je nutné ovladače odstranit a nainstalovat (ideálně z Windows Update, pokud jsou dostupné tam) ovladače znovu.

Některé aplikace, které se starají o zabezpečení počítače raději před upgrade odinstalujte (antivir, firewall, adware,…). Tyto aplikace si instalují své komponenty přímo do operačního systému a nemusely by tak po provedení upgrade správně fungovat. Po ukončení upgrade aplikace běžným způsobem nainstalujte nazpět.{/reg}

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post