Jak analyzovat možnosti napájení / šetření energií ve Windows 7

Windows 7 a Windows Server 2008 R2 obsahují analýzu a report nastavení napájení počítače. Tento report není dostupný přes uživatelské rozhraní, nicméně optimalizace napájení z výstupů tohoto testu může vést k úspoře energie čerpané z baterie a tím i prodloužení chodu počítače na baterii. Report je generovaný pomocí nástroje příkazové řádky powercfg a po dobu 60ti sekund je počítač monitorován. Jsou analyzována nastavení harwarových komponent s ohledem na možnosti napájení počítače, sledovány procesy a další důležité parametry operačního systému. Jakmile je ananlýza ukončena, je vygenerovaný report do %systemroot%system32energy-report.html. V tomto reportu jsou obsaženy informace dělané do třech kategorií -

  • chyby, upozorňující na zcela chybné či nevhodné nastavení s ohledem na spotřebu energie

    • varování, zobrazující možnosti změn, které však nemají zásadní dopad na spotřebu energie
    • informace, obsahující informace o systému a nastavení jednotlivých profilů napájení.

    Pro vygenerování reportu je nutné spustit nástroj powercfg /energy a to z příkazové řádky spuštěné jako administrátor.

    Po vygenerování reportu zkopírujte výstup ze složky c:windowssystem32 například na plochu, prohlížeče mají problémy s otevíráním stránek z adresáře system32. Níže je uvedena ukázka reportu.

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post