Virtualizace dle Microsoft - od desktopů po datová centra

Microsoft nabízí čtenářům (když nyní bude více času na čtení :)) aktualizované vydání knihy “Understanding Microsoft Virtualization Solutions”. Autory této knihy jsou populární autor Mitch Tulloch, Microsoft MVP a členové týmů, které vyvíjí jednotlivé virtualizační technologie. Kniha je logicky členěna do celkem 6ti kapitol a na více jak 450 stránkách textu vás seznámí s:

 • Proč virtualizovat, co mi to přinese, na co se mám připravit a co vše lze virtualizovat. V kapitole jsou zmíněny návazné technologie a metodiky jako je dynamické IT, Infrastructure Optimization,…

  • Serverová virtualizace, která pokrývá fyzickou virtualizaci, tedy Hyper-V - a to včetně verze R2. Kapitola vás provede principy Hyper-V, důležitými vlastnstmi, různými scénáři využití, ale stejně tak i procesem plánování a nasazení této technologie.
  • Virtualizace koncového počítače. Kapitola vás seznámí s různými možnostmi virtualizace na koncovém počítači, od Windows Virtual PC, Windows XP mode až po MED-V, aplikační virtualizaci App-V. U každé z těchto technologií se dozvíte pro jakou oblast je tato technologie vhodná, jak funguje a jak s ní pracovat.
  • Virtualizace vzdáleného počítače, kde jsou popisovány technologie Remote Desktop Services - RDS (dříve Terminal Services - TS), aplikační virtualizace App-V pro RDS a Virtual Desktop Infrastructure - VDI, tedy provoz centralizovaného desktopu v rámci organizace. Kapitola vás obeznámí s pojmy jako je Remote Destop (RD) Web Access, RD Connection Broker, RemoteApp, RD Gateway, Virtualizan host, ale také s licenčními podmínkami.
  • Správa virtuálního prostředí je popsáno vše, co je zapotřebí pro efektivní správu kompletní virtuální platformy z dílny Microsoftu.Primárně se hovoří o System Center Virtual Machine Manager (VMM), jak provádět konverze fyzických počítačů do virtuálních (P2V konverze), ale také o dalších nástrojích z rodiny System Center, které jsou určeny pro správu IT prostředí.
  • Cloud. Poslední, 6. kapitola pojednává krátce o problematice, která začíná být stále více diskutována  a tou je právě Cloud Computing. V kapitole se dozvíte více informací o tom, jak jsou služby v rámci Cloud provozovány, co je to privátní cloud a také o platformě Windows Azure.

  Aktualizované vydání pokrývá technologie Windows Server 2008 R2, který přinesl zásadní obrat ve virtualizaci jak serverové, tak i například VDI. Evolucí také prošly nástroje App-V, MED-V a další, které jsou popisovány v této knize. Stahovat zdarma můžete na download.microsoft.com

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post