Jak na konverzi virtuálních diskových formátů?

Ondřej Výšek
2 minuty, 33 sekundy
8

Možná jste se již někdy setkali se situací, kdy bylo zapotřebí migrovat virtual to virtual (V2V) mezi různými virtualizačními platformami. Jedna cesta je například vytvoření obrazu disku a následné obnovení v jiné virtualizační platformě, další možností je možné použít některý z migračních nástrojů. Na internetu je k dispozici několik nástrojů, které umožňují migrovat mezi diskovými formáty jednotlivých výrobců.

VMware na Hyper-V (VMDK to VHD)

nástroj Vmdk2Vhd je k dispozici na vmToolkit http://vmtoolkit.com/files/folders/converters/entry8.aspx. Jedná se o jednoduchý nástroj, který provádí sektorové kopírování z jednoho formátu na druhý, kde původní soubor zůstává nemodifikovaný. Software je poskytovaný zdarma.

VHD, VMDK na OVF (VMWare/Hyper-V na Citrix)

Citrix nabízí celou sadu nástrojů pro P2V a V2V, kde součástí je mimo jiné i nástroj pro konverzi virtuálních disků na OVF formát. XenConvert obsahuje vše pro migraci do datových formátů používaných při virtualizacích Citrix http://www.citrix.com/english/ss/downloads/details.asp?downloadId=2306318. Software je poskytován zdarma.

Hyper-V na VMware (VHD na VMDK)

VMware nabízí nástroj vCenter Converter, který kromě P2V a V2V konverzí umí provést migraci VHD souborů na VMDK soubory používané při virtualizacích VMware http://www.vmware.com/products/converter/. Software je poskytován zdarma.

WinImage (konverze mezi VHD a VMDK)

WinImage je k dispozici ke stažení na stránkách http://www.winimage.com/ a je možné provést konverzi mezi formáty VHD a VMDK (oběma směry).  WinImage je možné také použít pro konverzi fyzického disku na virtuální. Software je shareware.

StarWind V2V Converter (konverze mezi VHD a VMDK)

Tento nástroj umožňuje kromě dalších obousměrnou konverzi mezi VHD a VMDK. Konverze je prováděna sektorovou kopií mezi formáty a původní soubor zůstává nedotčený. Software je možné stáhnout zde http://www.starwindsoftware.com/converter a je poskytovaný zdarma.

Disk2VHD (jakýkoliv disk na VHD)

V rámci nástrojů Sysinternals je k dispozici nástroj Disk2VHD, který umožňuje konvertovat na formát VHD. Tento nástroj se musí spouštět z běžícího Windows operačního systému ve virtuálním stroji, případně nastartovat Windows PE a provést offline konverzi. Není tedy možné provést úplnou offline konverzi, řešením může být například připojení VHD ve Windows Server nebo Windows 7 a zde provést offline konverzi. Nástroj je možné stáhnout zde http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/ee656415 a je poskytován zdarma. V případě, že znáte nějaký další nástroj pro konverzi, podělte se se čtenáři o vaše zkušenosti Smile

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Následující článek Předchozí článek