disk2vhd nový nástroj pro konverzi fyzických disků do virtuálních

Ondřej Výšek
1 minuta, 13 sekundy
3

Na Windows Sysinternals byl uveřejněný nový nástroj, který umožňuje konverzi fyzických disků do virtuálního souboru VHD. Pomocí tohoto nástroje je možné jednoduše konvertovat fyzické stroje do virtuálního prostředí (P2V – Physical to Virtual).

Po spuštění utility je možné vybrat jeden či více disků, které jsou následně konvertovány do jednoho či více VHD souborů, které mohou být následně použity v prostředí Hyper-V nebo Virtual PC včetně Windows Virtual PC, případně z těchto disků bootovat operační systém nebo je připojit pomocí Správce disků nebo nástroje DISKPART do systémů Windows 7 a Windows Server 2008 R2.

Při vytváření virtuálních disků se používá technologie Windows Volume Snapshop, která je k dispozici od Windows XP. Díky této technologie je vytvořen konzistentní otisk disku, které mají být konvertovány. Je také možné spouštět utilitu z disků, které se mají konvertovat – v takovém případě je nutné počítat se snížením výkonu při práci s diskem a pomalejší vytváření VHD souboru.

Po prvním spuštění takto vytvořeného disku ve virtuálním prostředí je automaticky detekován a nainstalován virtuální hardware.

Nástroj je možné zdarma stáhnout ze stránek Windows Sysinternals (velikost 704KB).

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Následující článek Předchozí článek