disk2vhd nový nástroj pro konverzi fyzických disků do virtuálních

Na Windows Sysinternals byl uveřejněný nový nástroj, který umožňuje konverzi fyzických disků do virtuálního souboru VHD. Pomocí tohoto nástroje je možné jednoduše konvertovat fyzické stroje do virtuálního prostředí (P2V – Physical to Virtual).

Po spuštění utility je možné vybrat jeden či více disků, které jsou následně konvertovány do jednoho či více VHD souborů, které mohou být následně použity v prostředí Hyper-V nebo Virtual PC včetně Windows Virtual PC, případně z těchto disků bootovat operační systém nebo je připojit pomocí Správce disků nebo nástroje DISKPART do systémů Windows 7 a Windows Server 2008 R2.

Při vytváření virtuálních disků se používá technologie Windows Volume Snapshop, která je k dispozici od Windows XP. Díky této technologie je vytvořen konzistentní otisk disku, které mají být konvertovány. Je také možné spouštět utilitu z disků, které se mají konvertovat – v takovém případě je nutné počítat se snížením výkonu při práci s diskem a pomalejší vytváření VHD souboru.

Po prvním spuštění takto vytvořeného disku ve virtuálním prostředí je automaticky detekován a nainstalován virtuální hardware.

Nástroj je možné zdarma stáhnout ze stránek Windows Sysinternals (velikost 704KB).

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post