Virtual Machine Manager Self-Service Portal 2.0

Na světové partnerské konferenci byla uvedena RC (Release Candidate) verze rozšíření pro System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 - Self-Service Portla 2.0 (VMMSSP). VMMSSP je samostatný produkt, který rozšiřuje možnosti Virtual Machine Manager (VMM) s ohledem na poskytování služeb VMM koncovým uživatelům. Verze 2.0 není upgradem předchozí verze, obě verze mohou existovat společně.

VMMSSP možnosti:

 • Konfigurace a alokace zdrojů datových center: VMMSSP spravuje informace a konfigurace, které se týkají virtuálních počítačů, sítí, úložišť a dalších v databázi VMMSSP.

  • Vlastní akce pro virtuální počítače: Pomocí jednoduchého webového rozhraní je možné rozšířit existující akce prováděné s virtuálními počítači, například je možné přidat skript, který spolupracuje se SAN pro rychlé nasazení nových virtuálních počítačů.
  • Správa pomocí “jednotek” : VMMSSP obsahuje standardizované formuláře, které mohou být upraveny na míru jednotlivým oddělením, které mohou VMMSSP používat a tím tak zjednodušit přístup ke zdrojům - virtuálním počítačům.
  • Správa požadavků na změnu v rámci infrastruktury: opět standardizované formuláře, které mohou být rozšířené o workflow (s případným schvalovacím procesem), redukují potřebný čas na zavedení virtuálního prostředí díky automatizaci.
  • Self-Service Provisioning: Podpora pro hromadné přidávání virtuálních počítačů do předpřipravené infrastruktury.

  VMMSSP může být jednoduše rozšířené pomocí XML.

  Release Candidate je možné stáhnout z download.microsoft.com

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post