6 otázek, které bychom si mohli položit před přechodem na SCOM 2007 R2

S novou verzí dohledového systému Microsoft System Center Operations Manager 2007 R2 vyvstává otázka, zda se vyplatí přechod na aktuální verzi. Novinky a výhody nové verze jsem již několikrát rozebíral v jiných příspěvcích. Z tohoto pohledu se to určitě vyplatí. Pokud společnost využívající SCOM má na tento produkt SA (Software Assurance), je odpověď také “ANO”. Dalším faktorem v rozhodování je míra začlenění různých management packů, rozšíření a nadstaveb do tohoto systému od dalších výrobců (Quest Software, Jalasoft, Veeam…). Zde je potřeba získat od výrobce rozšíření informaci, že jejich řešení je schopné spolupracovat s SCOM 2007 R2. Vždy je tedy potřeba udělat dobrou přípravu pro upgrade na SCOM 2007 R2, jelikož každé prostředí je jiné.

MS SCOM R2

Následuje tedy šest otázek s odpověďmi na téma přechodu na verzi SCOM 2007 R2. Nejprve jsme nasadili SCOM RTM. Tato verze měla problémy, které se nám podařilo odstranit s přechodem na verzi SCOM SP1 a po aplikaci několika hotfixů. Máme tedy čekat s přechodem na SCOM 2007 R2 na vydání service pack 1 pro R2?
Zde je jasné doporučení na nic nečekat, jelikož vše co bylo součástí SCOM 2007 RTM, SP1 a postSP1 hotfixů je také součástí verze SCOM 2007 R2. Pokud tedy ovládáte práci s těmito verzemi, budete moci bez problémů používat i verzi novou. Navíc jsou zde nové vlastnosti, vyšší výkon celého prostředí. Slyšel jsem, že bude k dispozici post SP1 Rollup Package. Bude mít SCOM 2007 SP1 po instalaci Rollup Package stejné vlastnosti jako SCOM 2007 R2?
Je pravdou, že se šíří zvěsti o balíčku “Rollup Package”, ale tyto informace nejsou věrohodné a nejsou ověřeny společností Microsoft. Pokud by tedy tento balíček vyšel, určitě nebude mít po jeho instalaci SCOM 2007 SP1 stejné vlastnosti jako SCOM 2007 R2. Měl by obsahovat pouze Post SP1 hotfixy, případně nějaké další, nové. Pokud by jeho součástí bylo i nějaké funkční rozšíření, určitě nebude mít takovou hodnotu jako novinky ve verzi SCOM 2007 R2. Chceme monitorovat non-Microsoft operační systémy (LINUX/UNIX). Začali jsme testovat Cross Platform management packy ve verzi BETA v našem testovacím prostředí SCOM 2007 SP1. Microsoft nyní prohlašuje, že tato funkcionalita je nyní možná pouze ve verzi SCOM 2007 R2. Pokud nainstaluji tyto BETA management packy do našeho produkčního prostředí, funkcionalita bude stejná. Proč tedy upgradovat na SCOM 2007 R2?
Je pravdou, že BETA management packy pro Cross Platform bylo možné instalovat do prostředí SCOM 2007 SP1. Nyní, když je SCOM 2007 R2 v RTM verzi, byla toto rozšíření integrováno přímo do systému. Integrované řešení je lepší a bezpečnější než pouhé rozšíření verze SCOM 2007 SP1. Určitě nechcete mít v produkčním prostředí BETA verze řešení. Navíc s pohledu společnosti Microsoft je dohled non-Microsoft OS pouze možný podporovaný v rámci verze SCOM 2007 R2. Spousty času (a nálady) mi vzala tvorba velkého množství “Notifications” a “subscriptions”. V dokumentaci se píše, že před začátkem upgrade musím vypnout všechny tyto pravidla. Budou po upgrade stále pracovat?
Ano, budou a lépe. Model pro Notification/Subscription byl přepracován, zvýšil se výkon a možnosti. V nové verzi je konfigurace podrobnější. Toho se dosáhlo navrácení a úpravy modelu z MOM 2005. Nyní je možný one-click subscription pro Alerty. Nyní monitorujeme Exchange 2007 se starou verzí Exchange 2007 MP. Po uvedení SCOM 2007 R2 Microsoft dokončil novou verzi tohoto management packu. Ten ale pracuje pouze s SCOM 2007 R2. Je to tím, že chce Microsoft “usměrnit” zákazníky k užívání pouze verze SCOM 2007 R2?
Tak to samozřejmě není. Nová verze Exchange 2007 management packu využívá komponenty SCOM , které jsou pouze ve verzi R2. Zvážení přechodu na novou verzi SCOM v tomto případě záleží na tom, zda nativní management pack umožní dohled těch parametrů, které potřebujete. Původní Exchange 2007 management pack byl pouze “konvertován” z verze určené pro MOM 2005 a jeho funkcionalita oproti dohledu v MOM 2005 byla velmi omezená. Nativní MP tato omezení již nemá. Microsoft tvrdí, že SCOM 2007 R2 je rychlejší, výkonnější, umožňuje monitorovat více objektů v rámci jednoho Management Serveru, má integrován dohled SLA a mnoho dalšího. To zní od marketingového oddělení společnosti Microsoft skvěle. Jaká je pravda?
Všechny tyto informace jsou pravdivé. Vyzkoušejte si to sami a uvidíte.

Linky s dalšími informacemi: Podporovaná konfigurace a parametry SCOM 2007 R2 prostředí

Autor: Pavel Řepa

Next Post Previous Post