Zvyšte zabezpečení vašeho prostředí pomocí SCM 3.0

Security Compliance Manager (SCM) 3.0 byl umístěn ve finální verzi na download stránky 31.1.2013. Jedná se o nástroj zdarma, který je součástí tzv. Solution Accelerators, lze pomocí něj řídit konfigurace a zabezpečení pomocí skupinových politik (Group Policy), System Center Configuration Manager. Poslední verze SCM 3.0 přináší podporu Windows Server 2012, Windows 8 a Internet Explorer 10. SCM nabízí politiky připravené k nasazení na počítače s operačními systémy Windows a Office, kde politiky obsahují předpřipravené konfigurace, které obsahují znalostní bázi týkající se zabezpečení počítačů a serverů.

Při práci se SCM 3.0 je možné importovat stávající nastavení, které je prováděné pomocí skupinových politik a použít tuto konfiguraci jako referenční. Také je možné importovat bezpečnostní nastavení z jednotlivých počítačů, na kterých je také možné nastavení aplikovat. SCM nabízí i znalostní bázi bezpečnostních expertů a doporučená nastavení v aktualizovaných dokumentech. Obsahem je také referenční dokumentace “Attack surface”, tedy možná, potenciální nejzranitelnější místa podporovaných produktů. Pomocí těchto informací je možné vytvořit přesné nastavení zabezpečení, kde SCM pomůže porozumět proč, jak a co nastavujete. Při importu stávajícího nastavení je možné porovnat existující nastavení proti doporučenému “zabezpečenému” nastavení. SCM 3.0 přináší rozšířené a upřesněné nastavení pro Windows 7 SP1 a Windows Server 2008 R2. Jakmile je připravena bezpečnostní konfigurace, je možné nastavení exportovat do několika z následujících formátů: XLS, GPO (skupinové politiky), balíčky Desired Configuration Management (SCCM DCM), Security Content Automation Protocol (SCAP). Díky těmto exportům je možné automatizovat / dokumentovat bezpečnostní nastavení ve firemních prostředích, ale stejně tak i při nasazení operačních systémů. Již z předchozích verzí SCM jsou podporovány následující produkty: Windows Server 2012, Windows Server 2008 R2 SP1, Windows Server 2008 SP2, Windows Server 2003 SP2, Hyper-V, Windows 8, Windows 7 SP1, Windows Vista SP2, Windows XP SP3, BitLocker Drive Encryption, Windows Internet Explorer 10, Windows Internet Explorer 9, Windows Internet Explorer 8, Microsoft Office 2010 SP1, Microsoft Office 2007 SP2, Exchange Server 2010 SP2 a Exchange Server 2007 SP3. Security Compliance Manager (SCM) 3.0 je možné stahovat zdarma z Microsoft Download Centra. Pro instalaci je nutná instance MS SQL 2008 (může být i Express), při instalaci SCM je možné automaticky instalovat odpovídající instanci SQL Express. Pro zájemce je připravena ukázka SCM: Security Compliance Manager Demo a také dokumentace SCM Overview SCM Getting Started SCM Frequently Asked Questions (FAQ) SCM Release Notes SCM Baseline Download Help Pro instalaci je zapotřebí operační systém Windows 7 nebo Windows 8, Microsoft Word nebo Word Viewer,

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post