Forefront Endpoint Protection 2010 beta k dispozici

Někteří z vás dozajista zaznamenali první antivir z dílny Microsoftu pro koncové stanice již před několika lety - ForeFront Client Security. Také před několika lety začal vývoj nové verze, která byla několikrát odložena (původní vydání bylo plánováno na podzim 2008). Těžko hodnotit důvody tohoto odložení, nicméně nyní je k dispozici první veřejná betaverze firemního antiviru - Forefront Endpoint Protection 2010. Možná k překvapení administrátorů tento antivir pro svou centrální správu vyžaduje System Center Configuration Manager (uvidíme časem, jak to bude s licencováním), kde antivir je jakýmsi rozšířením pro SCCM. Možná jste také zaznamenali novou betaverzi Microsoft Security Essentials, kde antiviry budou identické, pouze ve firemní edici bude možná centrální správa na koncových klientech. Microsoft uvádí, že díky integraci se SCCM bude plně využita již existující infrastruktura pro nasazení správu zabezpečení koncových stanic - co ale v případě, kdy SCCM v organizaci není nebo organizace mají pouze System Center Essentials? Čas ukáže, jak šťastný se tento krok zdál. Pro úplnost uvedu, že v předchozích plánech a neveřejných betách byl Forefront Endpoint Protection centrálně spravován pomocí System Center Operations Manager. Změna k SCCM se zdá být logická, ale v případě, kdy organizace nemá SCCM infrastrukturu, tak poněkud nákladná a rozsáhlá. Nové vlastnosti, které se týkají antivirového engine jsou identické jako u Security Essentials, tedy:

 • Integrace s Windows Firewall - Microsoft Security Essentials se dotazují při instalaci a následně i při běhu aplikace Windows Firewall a upozorňují uživatele, že by firewall měla být spuštěná.

  • Rozšířená ochrana proti útokům vedeným z webových stránek - Microsoft Security Essentials jsou plně integrovány s Internet Explorerem pro kontrolu obsahu, který je zobrazován pomocí Internet Exploreru.
  • Nové jádro antiviru (protection engine) - toto nové jádro nabízí nové/rozšířené možnosti při detekci, odstranění škodlivého kódu a zvýšený výkon.
  • Network Inspection System (NIS) - ochrana proti síťovým útokům je přímo součástí Microsoft Security Essentials. Tato funkce není dostupná pro Windows XP.

  Dostupnost je pak plánována na druhou polovinu kalendářního roku 2010 (doufejme :)). Kromě běžných systémových požadavků, je právě s ohledem na správu FFEP 2010 zapotřebí následující:

  • Microsoft SQL Server 2005 SP2 or 2008 Enterprise, including:
  • Analysis Services

   • Integration Services

   • Reporting Services

   • SQL Server Agent
  • Microsoft System Center Configuration Manager 2007 Service Pack 2 Release 2 site installed with default roles, configured to use the SQL Server Reporting Services, and the following installed and configured:
 • Hardware Inventory

  • Software Distribution

  • Desired Configuration Management

  Beta verzi po registraci je možné stáhnout zde (cca 75MB) - http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=8b46c3ff-d9a0-4741-8ba5-458c1b3d2257

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post