Windows 10 - Dynamic Lock

Windows 10 Creators Update, verze 1703 přináší novou možnost zamykání počítače na základě spárovaných Bluetooth zařízení. V případě, že se například telefon, či jiné spárované zařízení ztratí z dosahu počítače, dojde po 30ti vteřinách k jeho uzamčení. Je důležité si uvědomit, pokud je spárováno s počítačem více telefonů a jeden z nich necháte ležet vedle počítače, k uzamčení nedojde, neboť se nezmení úroveň signálu zařízení. Dynamic Lock několikrát za minutu, pokud nepracujete s počítačem provádí kontroly:

  1. Připojení ke spárovanému telefonu přes Bluetooh
  2. Získání průměrného Received Signal Strength Indication (RSSI) pro toto připojení
  3. Odpojení od spárovaného telefonu
  4. Kontrola, zdali RSSI hodnota klesla pod definovanou hranici.

    Díky tomu, že jsou tyto kontroly prováděny několikrát za minutu, mohou mít dopad na životnost baterie jak počítače, tak i telefonu. Aktuálně není možné nastavit interval, po kterém dojde k uzamčení zařízení. Co je možné, tak je nastavení hranice, pod kterou musí klesnout signál zařízení. V totu chvíli vše nasvědčuje, že hranice je -10dB. Nastavení je pak možné provést v registry:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NaAuth

    nastavit hodnotu BluetoothRssiMaxDelta. Přesnou hodnotu budete muset zjistit v závsilosti na šíření Bluetooth signálu v prostoru a nelézt prahovou hodnotu, která bude vyhovující. Pro usnadnění nastavení Rafael Rivera připravil malý prográmek, který umožní monitorovat hodnoty připojení Bluetooth. Povolení Dynamic Lock je možné provést v ovládacích panelech > účty > možnosti přihlášení

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Previous Post