Microsoft Nano Server oznámen

Microsoft oznámil další komponentu pro virtualizaci - Nano Server. V tuto chvíli není dostupný, ale máme se na co těšit. Pokud používáte virtualizaci a Hyper-V, pak Nano server je přesně ten krok správným směrem. A pokud znáte Windows Server Core, tak možná tušíte o co se jedná. Windows Server core postrádá uživatelské rozhraní, ale pořád je možné provozovat různé serverové workloady, přihlásit se lokálně. Nano server ve srovnání s velkým Windows Server:

  • 93% menší VHD

    • 92% méně kritických bulletinů
    • 80% méně restartů

    Aby bylo možné dosáhnout takových výsledků, byl kompletně odstraněn WOW64 (tedy podpora 32bit aplikací), Windows Installer (MSI) ve srovnání s Windows Server Core. Také není možný lokální login, veškerá správa je prováděna pomocí WMI a PowerShell. Konfigurace rolí, aktualizací a dalších je prováděna pomocí DISM. Očekává se také možnost web-based správy. Díky tomu, že se přeci jenom jedná o Windows Server, bude dostupní identické API, jako u dospělého serveru pro komponenty, které budou obsaženy v Nano Serveru. Obrázek ukazuje srovnání jednotlivých verzí serverů:

    Preview Nano serveru je možné očekávat s dalším vydáním preview Windows Server vNext v květnu 2015. Další novinkou jsou pak Hyper-V Containers, ale o tom až příště. Spousta zajímavých informací je k dispozici v prezentaci z TechDays Online 2015

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post