Cloud - a čím se ta datová centra krmí - elektřinou - a kde ji vzít

V dnešní době se stále více hovoří o cloudu, službách spojených s tím pro koncová zařízení. Dostal se mi do rukou velice zajímavý report od Greenpeace – “How Clean is Your Cloud” – byť nejsem “zelený extremista”, respektuji to, kde žiji a snažím se to nedělat horší (třeba třídím každý “prd”). Docela zajímavé počtení, nebudu hodnotit správnost informací a budu předpokládat, že jsou správné. Je pak velice zajímavé, jak některé organizace “fabulují s čísly”, nicméně je to velmi ´poučné počtení pro každého, kdo se cloudy, online službami, datovými centry zabývá. Jeden z publikovaných reportů je na následujícím obrázku:

Nerad bych se tu pouštěl do rozebírání jednotlivých poskytovatelů, využívání jednotlivých druhů energií – to je opravdu na velice dlouho. Hodně zajímavým údajem je pak, že datová centra se podílela v roce 2007 se 116miliony tun CO2 na zhruba pětině produkce CO2 výpočetní technikou – docela nezanedbatelné číslo. Dalším pro mne docela zajímavým faktem je vhodná volba lokality, což je jenom potvrzení mé zkušenosti – setkal jsem se v jedné české společnosti s názorem – citace majitele: “kdybychom věděli, že budete chtít klimatizaci v kanceláři, stavíme více na sever”. Trendem se pak stává třeba Island (predikovatelná teplota a vlhkost, se sopkami je to už horší) nebo třeba pak Švédsko / Norsko se stabilní ekonomikou a spoustou obnovitelných zdrojů, bez nutnosti extrémního chlazení. Na zamyšlení tak zůstává – kolik publikací toho příspěvku spálíme jakého média Smile Kompletní více jak 50ti stránkový report s detailními popisy jednotlivých cloud operátorů naleznete zde

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post