Jak na přípravu instalací Windows 8 a Windows Server 8

Pokud jste někdy pracovali s nástroji pro přípravu automatizované instalace, které jsou součástí Windows Automated Installation Kit (WAIK) a sháníte podobnou funkcionalitu pro Windows 8 a Windows Server 8 pak vězte, že je nutné se poohlédnou po jiném názvu – Windows Assessment and Deployment Kit (ADK). Ke stažení pro aktuální Consumer preview a beta je k dispozici online installer zde http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=28997. Po stažení cca 900Kb je spuštěný online installer, který umožňuje nainstalovat všechny potřebné nástroje pro přípravu prostředí před nasazením a migrací, přípravu vlastních migrací až po provedení migrací. Na úvodní obrazovce je možné volit cestu pro instalaci a také si můžete všimnout výsledné velikosti – 3.8GB!

V průvodci následně zvolíte, které komponenty budou instalovány. Při instalaci je možné zvolit:

 • Application Compatibility Toolkit (ACT)

  • Deployment Tools (WSIM, DISM a další)
  • Windows Preinstallation Environment (Windows PE)
  • User State Migration Tool (USMT)
  • Volume Activation Management Tool (VAMT)
  • Windows Performance Toolkit (WPT)
  • Windows Assessment Toolkit
  • Windows Assessment Services

  Instalovat je možné na následující operační systémy: Windows® 8 Consumer Preview
  Windows® 7
  Windows Vista®
  Windows Server® 8 Beta
  Windows Server® 2008 R2
  Windows Server® 2008 Nicméně některé produkty mají specifické požadavky, např. Windows Assessment Console je možné pouze pro Windows 7 SP1 a Windows 8, Windows Assessment Services vyžadují Windows Server 2008 R2 nebo Windows Server 8. Pro offline instalaci je nutné stáhnout pomocí Online instalátoru a uloženou instalaci je možné následně použít jinde. Případně – pro předplatitele Microsoft TechNet / MSDN je k dispozici zip archiv s kompletní offline instalací. Windows ADK tedy obsahuje vše, co potřebujete pro přípravu prostředí, přípravu instalace, řešení výkonnostních problémů pomocí Windows Performance Toolkit nebo simulaci uživatelské aktivity na počítači pomocí Windows Assessment Toolkit. Instalovat je možné i na počítač, kde je již nainstalovaný WAIK, instalace probíhá do jiných adresářů. Po instalaci můžete spustit např WSIM z WAIK a WSIM z ADK. Verze nástrojů odpovídá verzi Windows 8 Consumer Preview a Windows Server 8 Beta:

Autor: Ondřej Výšek

Ondřej je Microsoft MVP od roku 2004, v roce 2008 založil komunitní web optimalizovane-it.cz. Za svou IT karieru, jenž započala v roce 1993 prošel celou řadou pozic, od konzultanta, přes architekt, až po vytváření vizí a strategií zákazníků. V prostředích, ve kterých pomáhal byly desítky, ale i stovky tisíc uživatelů a systémů. V posledních letech se zabývá především cloudovými technologiemi Microsoft 365 a Azure ve společnosti KPCS CZ.

Next Post Previous Post