Optimalizované IT - portál pro IT pro komunitu

12. Generace serverů Dell – Nejjednodušší správa HW

Vytisknout E-mail

Ondřej Bačina Datum zveřejnění: 4. 6. 2012 7:00 Zobrazeno: 5518
12. Generace serverů Dell – Nejjednodušší správa HW - 5.0 out of 5 based on 2 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

navazujeme na článek : http://optimalizovane-it.cz/servery/12.-generace-serveru-dell-jde-s-jednou-vychytavkou-za-druhou.html

Zjednodušení od vybalení z krabice přes instalaci, používání, monitorování, spravování, kontrolu spotřeby po ukončení životnosti serveru.

LifeCycle Controller 2.0 a iDRAC 7

12 Generace serverů Dell pokračuje v nastartované revoluci 11 Generace, kdy jsme uvedli novinku LifeCycle Controller.  Jedná se o velice trefný marketingový název pro kompletní správu serverů.

Součástí LifeCycle Controlleru je :

 • Unified Server Configurato (USC) Nový BIOS 21století
 • iDRAC (integrated Dell Remote Access Card)
 • INTEL BMC (Base Management Controller)
 • INTEL NODE MANAGER

image

Jdeme na to !

Vybalení serveru a instalace

image_thumb[6]

 • Přední beezel serverů je konstruován tak, že se sever za něj dá uchopit. Stejně tak mají servery vzadu madlo. Server se tak dá velice jednoduše jedním člověkem vyndat z krabice
 • Lyžiny do RACKu jsou konstruovány tzv. TOOL LESS -  jdou bez nástrojů zacvaknout do RACKu
 • Server i 2U provedení se dá v jednom člověku zacvaknout do připravených lyžin (doporučení je ve dvou)
 • Pro nováčky s DELL technologií je zde QR cod umístěný na těle serveru. Dohledá vám vše o vašem serveru s videi how to a podobně.

image_thumb[5]

zde je odkaz na sadu videí z QRC pro server Dell PowerEdge R720 :

 

Technologie pomáhající jednoduššímu nastavení a správě serverů

Interaktivní displej LCD (vylepšeno z 11Generace)

Navigační displej LCD na čelní straně zařízení umožňuje uživatelům servery nastavit, spravovat a udržovat. Diagnostické informace ve srozumitelném jazyce a uživatelsky programovatelný systém zpráv pomáhá uživatelům řešit problémy rychleji.

 • Přeci nebudete ovládat server z chladné nepříjemné serverovny. Proto velice jednoduše nastavíte na LCD IP adresu iDRAC karty pro vzdálený přístup.
 • Připojíte iDRAC do management sítě a můžeme se přesunout do klidné místnosti

image_thumb21

 • Jednoduše přes webový prohlížeč se přihlásíte do konzole iDRAC přes IP adresu, kterou jste zadali přes LCD
 • Základní login/password : Root/calvin (POZOR ZMĚNIT ! Jedná se o nejčastější bezpečnostní chybu, že se nechá default nastavení)

image_thumb[7]

 • Přes iDRAC (Enterprise) jsme schopni se připojit do Virtual Console. Technologie umožňující přenosu po IP KVM (Keyboard, Video, Mouse) do vzdáleného počítače. Toto se dá spojit s Virtual Media a tím pádem opravdu vůbec nemusíme používat instalační media do serveru ani k němu chodit, abychom byli schopni provést instalaci serveru (pokud si tedy neobjednáte server s OS, který pak přijde již předinstalovaný).

Video iDRAC 7 :

iDRAC a LifeCycle Controller : Potřebujete monitorovat mnoho serverů a je to čím dál složitější ?

 • Potřebujete využívat nové operační systémy jako CentOS, Ubuntu nebo Debian spolu se staršími, například se Solarisem?
 • Používáte pro monitorování agenta v operačním systému, avšak nemůžete získat verzi pro všechny typy operačních systémů?
 • Nemáte čas nasazovat všechny agenty a udržovat je aktualizované (zvlášť když používáte různé operační systémy)?

Monitorovací řešení společnosti Dell vás těchto problémů zbaví, protože nevyužívá agenty instalované do OS.

 • Upozornění e-mailem přímo od řadiče iDRAC na konzoli podle vaší volby, popř. odesílání upozornění
  protokolem SNMP
Pracuje s jakýmkoli operačním systémem či hypervizorem
 • Zasílané e-maily obsahují praktické informace, na jejichž základě lze rovnou jednat
 • Již není nutné aktualizovat žádné agenty
 • Novinkou je monitoring i diskových řadičů a disků

image_thumb22

Již se nemusíte obávat z výměny HW ! Také se vám rapidně zkrátí Downtime !

 • Funkce Automatic Part Replacement – AUTO RECONFIGURATION. Tato funkcionalita vylepšená z 11.Generace si uloží verze firmware vašich zařízení v serveru, vč. MB a jejich nastavení.
 • V případě závady na zařízení pak po jeho výměně dojde k automatickému update na správnou verzi FW a také rekonfiguraci na předchozí nastavení. Dokonce při výměně celého MB jehož součástí je i iDRAC a LifeCycle controller dojde k opětovné rekonfiguraci vč. nastavení původních MAC adress a Service TAGu
 • Pomocí této funkce se dá provést export konfigurace serveru a jeho následný import do jiného serveru pro rychlejší deployment

image_thumb

OpenManage Essentials

Introduction video :

 

image_thumb28

 • Jednoduchá správa všech vašich Dell Enterprise zařízení
 • Servery, switche, storage pod jedním nástrojem
 • Stažitelný zdarma
 • dobré návody na www.delltechcenter.com
 • Návod jak nainstalovat a nastavit :

OpenManage Power Center

Proč je vlastně důležité zabývat se spotřebou a chlazením datového centra ?

Zde je velice vtipné video od Intelu : http://www.intel.com/content/www/us/en/data-center-efficiency/high-ambient-video.html

 • Monitorování, správa a vykazování spotřeby energie na úrovni procesoru, paměti a systému
 • Souhrnné monitorování a správa napříč racky, uličkami a datovými centry
 • Omezování spotřeby na základě zásad pomocí integrované konzole pro správu
 • Optimalizace spotřeby energie pracovními úlohami

Video OpenManage Power Center :

Bezpečnost především

Intel

 • Servery 12.Generace mají podporu Intel technologií TXT umožňující získat kontrolu např.  nad kterým fyzickým HW se spustí virtuální server a AES-NI pro HW podporu šifrování dat.

Zabezpečený update FW

 • V LifeCycle Controlleru je zakomponována funkcionalita kontroly el. podpisu FW. Zda nedošlo k jeho modifikaci např. přidáním hacker software, který by umožňoval hackerovi získat kontrolu nad vaším serverem

Secure Erase

 • Dell myslí také na to, jak zabezpečit vaše nejcennější data po ukončení životnosti serveru (typicky po 3-5 letech jak jste si zakoupili Dell ProSupport)
 • Server má v LifeCycle Controlleru zakomponovánu funkci Secure Erase, která umožňuje vymazání veškerých stop, které mohly zůstat po jeho používání.
 • Vymazání logů
 • Vymazání nastavení
 • Vymazání dat

Na závěr souhrnné video 12. Generace :

Shrnutí co nabízí 12 Generace serverů Dell

První pohled na System Center Operations Manager 2012

Vytisknout E-mail

Pavel Řepa Datum zveřejnění: 13. 12. 2011 9:10 Zobrazeno: 4279
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Operations Manager 2012 je dalším produktem rodiny Microsoft System Center, který se v těchto měsících zdárně dokončuje. Přináší nový pohled na problematiku monitoringu v širokém spektru heterogenního IT prostředí. Pokud bychom shrnuli zaměření aplikace Operations Manager, jedná se nástroj proaktivního monitoringu heterogenního IT prostředí. Původně (ve verzi Operations Manager 2000) vznikl jako nástroj pro dohled světa operačních systémů a aplikací společnosti Microsoft, ale velmi brzo se díky otevřenosti celého prostředí začal rozrůstat o další management balíčky, doplňky a rozšíření. Dnes pokrývá svým zaměřením velkou část IT infrastruktury. Co nás tedy čeká za několik měsíců?

MS SC2012grey

Tento článek byl přednostně publikován v Microsoft TechNet Flash zpravodaji 11/2011.

Novinky

Na následujících řádcích se dozvíte, co nového můžeme od Operations Manager 2012 očekávat. Na začátku zmíním ale dvě záležitosti. S novou verzí Operations Manager přijde nový formát management packů, ve formátu podobném stávajícím v Service Manageru 2010. Druhou novinkou, a pro mě důležitou, je odstranění default management packu z prvního místa v seznamu nabízených management packů pro uložení jakýkoliv změn.

Instalace

Pokud začneme instalací, Operations Manager 2012 obsahuje nového průvodce instalací, který se poprvé objevil v System Center Essentials 2010 a bude použit u všech právě uváděných produktů System Center 2012. Průvodce Vás velmi pohodlně provede celým instalačním procesem. Pokud je některá komponenta operačního systému nebo vyžadovaných aplikací ve špatně nakonfigurovaném stavu, průvodce nás nepustí dál, dokud neprovedeme nápravu.

001 install 002 install

Upgrade na Operations Manager 2012

Operations Manager 2012 nabízí také průvodce pro upgrade z verze Operations Manager 2007 R2. Před vlastním přechodem na novou verzi je v rámci Operations Manager 2007 R2 potřeba implementovat poslední verzi Cumulative Update (nyní CU5). Také již není nadále podporován SQL Server 2005 a musíme instalovat minimálně SQL Server 2008 SP1.

Pěkné je, že do jediného instalačního procesu je zařazena aktualizace i Data Warehouse role, která se v předchozí verzi instalovala samostatně.

003 upgrade 004 upgrade

Odstranění Root Management Serveru

Operations Manager 2012 nyní považuje všechny Management Servery za rovnocenné a není již nadále vyžadována role Root Management Server. Služby System Management Configuration a System Management Data Access nyní běží na všech Management Serverech. Zátěž je rozdělena mezi všechny Management Servery, která zajišťuje vysokou dostupnost bez nutnosti clusteru.

minusRMS

Resource Pool

V rámci nastavení se následně konfigurují tzv. Resource Pools pro různé skupiny Management Serverů. To umožňuje distribuovat pracovní zátěž, jako je dostupnost, monitoring síťových zařízení, distribuované monitorování kumulativního zdraví.

005 resource pool

Konfigurace agenta

Operations Manager 2012 nabízí snadný způsob pro konfiguraci agentů pro zasílání informací na více Management Group tím, že je přidána aplikace pro správu agenta Operations Manager 2012 do Control panelu na každém agentovi, monitorovaném počítači se systémem Windows.

006 agent 007 agent

Také se změnily názvy a počty služeb v rámci Service Manageru. Nyní mají všechny služby prefix System Center a přibyla služba pro dohled aplikačního monitoringu - System Center Management APM.

Služby Operations Manager 2012 klienta:

 • System Center Audit Forwarding
 • System Center Management
 • System Center Management APM

Služby Operations Manager 2012 serveru:

 • System Center Audit Collector
 • System Center Data Access Service
 • System Center Management Configuration
  008 services

Operační konzole

V rámci operační konzole došlo k několika drobným změnám. Panel Action byl přejmenován na Tasks, kde byl doplněn oddíl Navigation pro snazší otvírání nových pohledů při práci s objekty. Health Explorer se společně s Entity Properties oddělil do samostatného oddílu Tasks. Další novinkou je celkový vzhled konzole. Ikony jsou barevnější a jemnější, konzole nám změnila základní tmavou barvu na světlou.

009 oper cons 010 oper cons

011 oper cons 

Web Console

Operations Manager 2012 přináší novou webovou konzolu vytvořenou v Silverlight. Všechny pohledy z operační konzole Operations Manager 2012 jsou k dispozici také pro webovou konzolu. Ostatní omezení, díky zaměření webové konzole na operativní práci s alerty a monitorovanými objekty, zůstaly zachovány.

012 web cons 013 web cons

Monitorování sítě

Operations Manager 2012 umožňuje vyhledávat a monitorovat síťové routery a switche, včetně síťových rozhraní a porty na těchto zařízeních a virtuální LAN (VLAN), kterých jsou součástí. Na rozdíl od monitorování SNMP zařízení ve verzi Operations Manager 2007 R2 se jedná o opravdu velký pokrok. Pro Monitorování většího počtu síťových zařízení je doporučeno vytvořit vlastní Management Server Resource Pool pouze pro potřeby monitorování sítě.

Monitorování sítě v rámci Operations Manager 2012 nám umožňuje následující:

 • Vicinity Dashboard nový pohled na síťovou mapu
 • Summary Dashboard pro síťová zařízení
 • Details a Health State pro síťová zařízení
 • Out-of-box discovery, monitoring a reporting
 • Pohled na závislosti mezi servery a síťovými zařízeními
 • Multi-vendor support
 • Multi protocol support
 • Podpora SNMPv1/v2c/v3
 • Podpora IPv4 a IPv6

Informace získané pomocí monitorování sítě:

 • Connectivity
 • VLAN membership
 • HSRP groups
 • Stitching of switch ports to server NICs
 • Základní komponenty síťových zařízení
 • Informace o portu/interface
 • Informace o Up/Down stavu (operational & admin status)
  014 net 015 net
  016 net 017 net

Aplikační monitoring

V Operations Manager 2012 budeme moci monitorovat funkčnost ASP.NET aplikací a webových služeb, pohledem ze serveru i ze strany klienta, a tím získat informace o dostupnosti a výkonu webových aplikací. Můžeme vidět, jak často se vyskytuje problém, jak server reagoval, když došlo k problému a řetězec událostí spojených s pomalou žádostí nebo metodu, která nebyla spolehlivá. Dohled je možný na základě integrace technologie AVIcode. Základní konfigurace probíhá v rámci operátorské konzole, výstupy lze generovat a zobrazovat pomocí webového rozhraní, kde máme dvě rozhraní.

První se nazývá Application Advisor a slouží k analýze problému pomocí velmi podrobných reportů. Pomůže nám stanovit priority a spravovat, které alerty budou generovat upozornění. Následně jsou identifikovány aplikace, které jsou příčinou většiny alertů v rámci prostředí. Jedná se o aplikace, které by se měly poté řešit jako první, protože jsou příčinou většiny porušení SLA. Aplikační chyby a jejich analýzu můžeme následně zobrazit pro jednotlivé aplikace ve velkém detailu.

Druhé rozhraní je Application Diagnostics a pomocí něho můžeme zobrazovat detailní informace z alertů. Z alertu .NET aplikace jsme schopni získat mnohem více informací, které nám pomohou při řešení a identifikaci aplikačního problém a jeho vyřešení. Tyto záznamy lze zobrazovat pomocí Operations Manager 2012 konzole a aplikace Application Diagnostics.

Připravuje se také rozšíření Java EE (J2E) Web Service Monitoring pro dohled světa Javy.

018 app monitor 019 app monitor

020 app monitor 021 app monitor

Zobrazení Dashboard

Operations Manager 2012 obsahuje předělané rozhraní typu Dashboard, které kombinuje různé panely informací do jediného pohledu. V Operations Manager 2012, můžete přidat nové pohledy na Dashboard v rámci My Workspace a Monitoring Workspace. Nyní je tvorba vlastních nástěnek daleko jednodušší, navíc díky otevřenosti Operations Manageru 2012 je možný vývoj nových Widgetů otevřen i pro další vývojáře.

022 dashboard

Zobrazení Dashboard pomocí SharePoint 2010

Pro Operations Manager 2012 budete moci vytvořit pohledy typu Dashboard pro zobrazení v prostředí operátorské konzole, webové konzole ale i prostředí Microsoft SharePoint 2010.

023 triple dashboard

Operations Manager Modul pro Windows PowerShell
Operations Manager 2012 nabízí Windows PowerShell 2.0 modul obsahující kompletní sadu nových cmdlets. Cmdlets v tomto modulu jsou kompatibilní pouze s Operations Manager 2012. Také bylo velké množství Operations Manager 2007 příkazů přejmenováno podle vzoru Operations Manager 2012. Operations Manager 2012 cmdlets poznáte podle slova "SCOM" umístěného v názvu příkazu.

Další informace o cmdlets naleznete po zadání PowerShell příkazů:

Get-Help about_OpsMgr_WhatsNew a Get-Help about_OpsMgr_Cmdlet_Names

024 cmdlts

UNIX a Linux na počítačích

V Operations Manager 2012 můžete provádět privilegované operace na UNIX a Linux počítačích pomocí neprivilegovaných RunAs účtů s tím, že je kombinujete se "sudo" oprávněním na cílových systémech UNIX a Linux. Tato funkce odstraňuje potřebu zadávání ROOT oprávnění pro dohled prostředí UNIX a Linux systémů. Operations Manager 2012 obsahuje také nové Windows PowerShell skripty určené správu agenta na UNIX a Linux počítačích. Také je možné konfigurovat Management Server Resource Pool pro dohled UNIX a Linux systémů a pokud jeden Management Server selže, další Management Serveru z tohoto Resource Pool převezme kontrolu nad jejich dohledem.

025 unix runas

Závěr

Operations Manager ušel od roku 2007 velký kus cesty a měl by se v budoucnu stát primární platformou jak pro dohled platformy Windows Server 8, tak i pro řešení postavených na cloud platformě. S ohledem na jeho využití pro dohled heterogenního i cloud prostředí a jeho rozšiřitelnost se máme od příštího roku opět na co těšit.

Odkazy

System Center Operations Manager (SCOM) 2012 – Release Candidate

http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/system-center/2012.aspx

6 otázek, které bychom si mohli položit před přechodem na SCOM 2007 R2

Vytisknout E-mail

Pavel Řepa Datum zveřejnění: 14. 10. 2009 0:00 Zobrazeno: 4107
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

S novou verzí dohledového systému Microsoft System Center Operations Manager 2007 R2 vyvstává otázka, zda se vyplatí přechod na aktuální verzi. Novinky a výhody nové verze jsem již několikrát rozebíral v jiných příspěvcích. Z tohoto pohledu se to určitě vyplatí. Pokud společnost využívající SCOM má na tento produkt SA (Software Assurance), je odpověď také “ANO”. Dalším faktorem v rozhodování je míra začlenění různých management packů, rozšíření a nadstaveb do tohoto systému od dalších výrobců (Quest Software, Jalasoft, Veeam…). Zde je potřeba získat od výrobce rozšíření informaci, že jejich řešení je schopné spolupracovat s SCOM 2007 R2. Vždy je tedy potřeba udělat dobrou přípravu pro upgrade na SCOM 2007 R2, jelikož každé prostředí je jiné.

MS SCOM R2

Následuje tedy šest otázek s odpověďmi na téma přechodu na verzi SCOM 2007 R2.

Nejprve jsme nasadili SCOM RTM. Tato verze měla problémy, které se nám podařilo odstranit s přechodem na verzi SCOM SP1 a po aplikaci několika hotfixů. Máme tedy čekat s přechodem na SCOM 2007 R2 na vydání service pack 1 pro R2?
Zde je jasné doporučení na nic nečekat, jelikož vše co bylo součástí SCOM 2007 RTM, SP1 a postSP1 hotfixů je také součástí verze SCOM 2007 R2. Pokud tedy ovládáte práci s těmito verzemi, budete moci bez problémů používat i verzi novou. Navíc jsou zde nové vlastnosti, vyšší výkon celého prostředí.

Slyšel jsem, že bude k dispozici post SP1 Rollup Package. Bude mít SCOM 2007 SP1 po instalaci Rollup Package stejné vlastnosti jako SCOM 2007 R2?
Je pravdou, že se šíří zvěsti o balíčku “Rollup Package”, ale tyto informace nejsou věrohodné a nejsou ověřeny společností Microsoft. Pokud by tedy tento balíček vyšel, určitě nebude mít po jeho instalaci SCOM 2007 SP1 stejné vlastnosti jako SCOM 2007 R2. Měl by obsahovat pouze Post SP1 hotfixy, případně nějaké další, nové. Pokud by jeho součástí bylo i nějaké funkční rozšíření, určitě nebude mít takovou hodnotu jako novinky ve verzi SCOM 2007 R2.

Chceme monitorovat non-Microsoft operační systémy (LINUX/UNIX). Začali jsme testovat Cross Platform management packy ve verzi BETA v našem testovacím prostředí SCOM 2007 SP1. Microsoft nyní prohlašuje, že tato funkcionalita je nyní možná pouze ve verzi SCOM 2007 R2. Pokud nainstaluji tyto BETA management packy do našeho produkčního prostředí, funkcionalita bude stejná. Proč tedy upgradovat na SCOM 2007 R2?
Je pravdou, že BETA management packy pro Cross Platform bylo možné instalovat do prostředí SCOM 2007 SP1. Nyní, když je SCOM 2007 R2 v RTM verzi, byla toto rozšíření integrováno přímo do systému. Integrované řešení je lepší a bezpečnější než pouhé rozšíření verze SCOM 2007 SP1. Určitě nechcete mít v produkčním prostředí BETA verze řešení. Navíc s pohledu společnosti Microsoft je dohled non-Microsoft OS pouze možný podporovaný v rámci verze SCOM 2007 R2.

Spousty času (a nálady) mi vzala tvorba velkého množství “Notifications” a “subscriptions”. V dokumentaci se píše, že před začátkem upgrade musím vypnout všechny tyto pravidla. Budou po upgrade stále pracovat?
Ano, budou a lépe. Model pro Notification/Subscription byl přepracován, zvýšil se výkon a možnosti. V nové verzi je konfigurace podrobnější. Toho se dosáhlo navrácení a úpravy modelu z MOM 2005. Nyní je možný one-click subscription pro Alerty.

Nyní monitorujeme Exchange 2007 se starou verzí Exchange 2007 MP. Po uvedení SCOM 2007 R2 Microsoft dokončil novou verzi tohoto management packu. Ten ale pracuje pouze s SCOM 2007 R2. Je to tím, že chce Microsoft “usměrnit” zákazníky k užívání pouze verze SCOM 2007 R2?
Tak to samozřejmě není. Nová verze Exchange 2007 management packu využívá komponenty SCOM , které jsou pouze ve verzi R2. Zvážení přechodu na novou verzi SCOM v tomto případě záleží na tom, zda nativní management pack umožní dohled těch parametrů, které potřebujete. Původní Exchange 2007 management pack byl pouze “konvertován” z verze určené pro MOM 2005 a jeho funkcionalita oproti dohledu v MOM 2005 byla velmi omezená. Nativní MP tato omezení již nemá.

Microsoft tvrdí, že SCOM 2007 R2 je rychlejší, výkonnější, umožňuje monitorovat více objektů v rámci jednoho Management Serveru, má integrován dohled SLA a mnoho dalšího. To zní od marketingového oddělení společnosti Microsoft skvěle. Jaká je pravda?
Všechny tyto informace jsou pravdivé. Vyzkoušejte si to sami a uvidíte.

Linky s dalšími informacemi:

Podporovaná konfigurace a parametry SCOM 2007 R2 prostředí

Máte svůj management systém správně aktualizován? – 2. díl (SCOM 2007 SP1, SCE 2007 SP1, hotfixy a řešení problémů)

Vytisknout E-mail

Pavel Řepa Datum zveřejnění: 7. 10. 2009 0:17 Zobrazeno: 5374
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Následující postup může být použit jak na System Center Operations Manager 2007 tak i System Center  Essentials 2007. Jelikož budu popisovat zásahy do registru, upozorňuji na opatrnost a nutnost vytvoření zálohy před manipulací s nimi.

MS SCOM MS SCE

Na produkty SCOM 2007 a SCE 2007 vyšlo již mnoho hotfixů. Některé byly volně ke stažení, jiné byly ale neveřejné. Po instalaci x-tého hotfixu může dojít k následující situaci.

Možná to znáte:

 • Společnost Microsoft uvádí nový dohledový systém System Center Operations Manager 2007 RTM. Moc se nám líbí a tak instalujeme veškeré role na nový server. Vše pracuje jak má, začínáme poznávat jak to celé funguje.
 • Po několika týdnech provozu se zdá, že SCOM/SCE je nějak pomalý a zadrhává. Hledáme co s tím a nalézáme několik hotfixů pro SCOM/SCE 2007, které by mohly pomoci. Instalujeme je tedy na náš systém. Opravdu nám pomohly, ale jen na krátkou dobu.
 • Systém je opět pomalý. V očekávání vyhlížíme SERVICE PACK 1 pro SCOM/SCE 2007. Po dalších několika měsících se dočkáme a instalujeme SERVICE PACK 1 do našeho prostředí. Aktualizace napravila mnoho nešvarů verze RTM. Opět plně využíváme dohledový systém.
 • A společnost uvádí novou verzi operačního systému Windows Server 2008. Tak si ji nainstalujeme do našeho prostředí. Ale co to? Opět musíme instalovat další hotfixy. A už nejen na management servery, ale i na sledované OS Windows Server 2008. Dobrá vše proběhne hladce a máme vše pod kontrolou.
 • Jednoho dne se rozhodneme re-instalovat management konzolu na našem RMS. Zdá se nám nějak pomalá. Spustíme přidat odebrat programy, vybereme System Center Operations Manager, odznačíme “user interfaces”, potvrdíme a je to. Odinstalace proběhla v pořádku. Stejnou cestou opět chceme komponentu přidat. Spustíme, vybereme, potvrdíme – … a vidíme chybovou hlášku:

Číst dál: Máte svůj management systém správně aktualizován? – 2. díl (SCOM 2007 SP1, SCE 2007 SP1, hotfixy...

Windows Server Update Services (WSUS) 3.0 SP2

Vytisknout E-mail

Ondřej Výšek Datum zveřejnění: 8. 9. 2009 10:09 Zobrazeno: 12245
Windows Server Update Services (WSUS) 3.0 SP2 - 5.0 out of 5 based on 2 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Potichu a v podstatě bez velkého zájmu byla v druhé polovině srpna uvolněna nová verze oblíbeného nástroje pro správu aktualizací ve firmách – WSUS 3.0 Service Pack 2.

Tato aktualizovaná verze přináší především podporu pro nejnovější operační systémy Windows 7 a Windows Server 2008 R2. Výčet nových vlastností této verze :

 • Integrace s Windows Server 2008 R2 (je možné přidat vlastnost přímo v server manageru).
 • Podpora pro technologii BranchCache ve Windows Server 2008 R2.
 • Podpora klientů Windows 7 a Windows Server 2008 R2.
 • Vylepšená funkcionalita Windows Update Agent (WUA).
  • Kratší čas potřebný pro skenování klientů.
  • Je možné spouštět skenování v definovaném rozsahu namísto kompletního skenu. Tímto je zajištěn mnohem kratší čas skenování aplikací, které využívají Microsoft Update API.
  • Vylepšená správa aktualizací na serveru.
  • Vylepšená podpora pro operační systémy Windows 2000, 2003, XP,které jsou instalovány z obrazu disku (KB903262).
 • Nové vlastnosti:
  • Automatické schvalování nyní obsahuje mezní termíny pro schválení pro všechny počítače nebo specifické skupiny počítačů.
  • Vylepšená správa jazyků pro “downstream servery”, nyní je možné stahovat aktualizace pro specifické jazyky.
  • Nové možnosti filtrování v reportech - “nová aktualizace” a “stav počítače”.
 • Dříve známé problémy s Windows Update agenty,které jsou odstraněny v tomto vydání:
  • WSUS 3.0 SP2 a Windows 7 obsahují novou verzi Windows Update agenta pro Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2000, Windows Server 2003 a Windows Server 2008. Je odstraněna chyba : APIs called by nonlocal system callers in a noninteractive session will fail.
  • Problém, který byl odstraněn Windows Update Agente verze 7.2.6001.788 – pokud se pokoušíte instalovat více jak 80 aktualizací najednou ze stránek Windows Update, může být zobrazena chyba 0x80070057
  • Vylepšení a problémy odstraněné ve verzi 7.2.6001.784 Windows Update Agenta, které se týkají především zlepšeného času skenování, rychlosti doručování signatur aktualizací, podpora pro Windows Installer reinstallation a vylepšené hlášení chybových stavů.

Na verzi WSUS 3.0 SP2 je možné provést přímý upgrade z WSUS 2.0, 2.0 SP1, 3.0, 3.0 SP1 aniž by bylo nutné odinstalovat předchozí verzi.

 

WSUS 3.0 SP2 můžete stáhnout na stránkách http://download.microsoft.com jak ve verzi pro 32bit systémy tak i pro 64bit systémy.

K dispozici je také dokumentace - “Deployment Guide – Průvodce nasazením”, “Operations Guide – Průvodce provozem” a “Step by Step Guide – WSUS Krok za krokem”.

Přihlašovací formulář