Optimalizované IT - portál pro IT pro komunitu

SCCM 2012 R2 a novější a partnerské řešení v PowerBI

Vytisknout E-mail

Daniel Hejda Datum zveřejnění: 5. 3. 2017 13:51 Zobrazeno: 1626
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Kdysi dávno, když jsem ještě sloužil na pozici Leadera IT Operations, nebo šéfa oddělení bezpečnosti v mých předchozích zaměstnáních, tak jsem toužil po reportech, které by mi dali argumenty pro jednání s manažery, kteří stáli vždy nade mnou. Každý správný TeamLead nebo manažer totiž ví, že jediným argumentem pro vyjednávání jsou čísla a exaktní informace na základě, kterých se mohou ti, co drží v ruce finance rozhodnou, zda někomu přidají nebo budou nadále společnost rozvíjet inovativními technologiemi. Slova jako nevím, možná, pravděpodobně, mnoho, hodně se neberou jako argument a každý z mých nadřízených by mne okamžitě vyhodil a to minimálně z jednání.

Číst dál: SCCM 2012 R2 a novější a partnerské řešení v PowerBI

eBook zdarma - System Center: Configuration Manager poznámky z pole a SCCM troubleshooting

Vytisknout E-mail

Ondřej Výšek Datum zveřejnění: 19. 11. 2013 15:56 Zobrazeno: 5634
eBook zdarma - System Center: Configuration Manager poznámky z pole a SCCM troubleshooting - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Tento článek představuje rovnou 2 knihy z dílny MSPress, které se zabývají System Center Configuration Manager:

imageSystem Center: Configuration Manager Field Experience

téměř stostránkový průvodce ověřenými postupu v SCCM 2012 obsahující popis WMI v SCCM, tvorbu vlastních reportů, integrace se SQL reporting services (SSRS), úprava SSRS reportů, úprava funkcí v reportech, tipy pro nasazení operačních systémů týkající se boot images, ovladačů, UEFI, sekvencí úloh, aplikací a řešení problémů s nasazením operačních systémů. Kniha je primárně určena pro IT administrátory, kteří mají zkušenosti s SCCM a začínají nasazovat SCCM v organizacích.

 

Download:

PDF

ePUB

MOBI

 

imageSystem Center: Troubleshooting Configuration Manager

Druhá kniha se týká řešení problémů se SCCM 2012 - od autorů, kteří pracují v produktových týmech a kteří implementují SCCM. Kniha určena pro IT administrátory, kteří primárně řeší rutinní úlohy a nemají možnosti nebo čas proniknout “pod pokličku” aby zjistili jak produkt funguje. 100 stránkový průvodce je rozdělený na části týkající se CM hierarchie a distribučních bodů, popis jednotlivých komponent CM, log souborů pro řešení problémů a scénáře řešení problémů s jednotlivými komponentami.

Download:

PDF

ePUB

MOBI

První pohled na System Center Configuration Manager 2012

Vytisknout E-mail

Pavel Řepa Datum zveřejnění: 21. 12. 2011 13:56 Zobrazeno: 4255
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Nástroj pro správu klientských počítačů a aplikací je většinou první řešení, které si společnosti pořizují v rámci budování management infrastruktury IT prostředí. V dnešním článku si představíme další Microsoft System Center 2012 Release Candidate verzi. Tentokrát se podíváme pod pokličku připravované verze SC Configuration Manager 2012.

000

Tento článek byl přednostně publikován v Microsoft TechNet Flash zpravodaji 12/2011.

Mnozí z Vás jistě znají produkt Microsoft Systems Management Server, který byl uveden na trh již v roce 1994. Do dnešní doby ušel tento nástroj velký kus cesty a SC Configuration Manager je jeho nástupcem. Příští rok jej čeká nová etapa provozu v rámci IT prostředí mnoha zákazníků. V dnešním článku si představím hlavní novinky, na které se můžeme v SC Configuration Manager 2012 těšit.

SC Configuration Manager 2012

SC Configuration Manager je klient-server aplikace, která umožňuje vzdálenou správu IT prostředí. Pomáhá zajistit efektivnější provoz IT služeb, umožňuje bezpečné a škálovatelné nasazení softwaru, dodržování nastavení řízení a komplexní správy aktiv pro servery, stolní počítače, přenosné počítače a mobilní zařízení.

Modernizace infrastruktury

SC Configuration Manager byl kompletně přepracován a nyní poskytuje nativní podporu pro 64bit prostředí operačních systémů. A to nejenom pro instalaci serverových rolí, ale i na straně klientských operačních systémů.

Pro vzdálené lokality byla zjednodušena infrastruktura a konsolidovány role do primární site.

Instalace

Vzhled instalačního průvodce byl sjednocen s ostatními produkty Microsoft System Center.

001 install

Systémové a aplikační požadavky pro jednotlivé aplikační role SC Configuration Manager 2012 jsou zevrubně popsány na stránkách MS TechNet (http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg682077.aspx).
Pokud bychom chtěly umístit na jeden server základní aplikační role, musíme zejména splnit následující systémové požadavky:

Windows Server 2008 (64-bit) nebo Windows Server 2008 R2

 • .NET Framework 3.5.1 Service Pack 1
 • .NET Framework 4.0
 • Background Intelligent Transfer Service
 • RDC (Remote Differential Compression)
 • Windows Deployment Services (pro OS deployment)
 • WSUS 3.0 SP1 (pro správu aktualizací)

SQL Server 2008 SP2 s Cumulative Update 6 nebo SQL Server 2008 R2 se SP1 s Cumulative Update 3

 • SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS

Pokud máte prostředí s více primárních SC Configuration Manager 2012 site, je možné vytvořit roli nadřazené site „Central Administration Site“, která slouží k řízení a sledování provozu mezi primárními site. Během instalace SC Configuration Manageru 2012 lze také instalovat Site System roleManagement point“ a „Distribution point“. Také přibyla možnost přidání a odebrání SMS Provideru.

Po vybrání všech nastavení a komponent dojde ke kontrole stávajícího prostředí a nastavení systému. Pokud je zjištěn nějaký nedostatek, vidíme jeho popis a máte možnost provést nápravu, případně stáhnout nejnovější verze souborů potřebných pro instalaci. Nakonec dokončíte instalaci.

Pro instalaci každé site je vyžadována samostatná instance SQL serveru, v případě secondary site postačí SQL Express.

Správa přístupů

Podobně jako u ostatních produktů System Center 2012 je i v rámci SC Configuration Manager 2012 správa přístupů na základě rolí. Pomocí Role Based Administration lze přiřadit uživatele do některé ze základních rolí nebo vytvořit novou. Základní role jsou:

 • Application Administrator Role
 • Application Deployment Role
 • Application Editor Role
 • Asset Analyst Role
 • Asset Management Role
 • Compliance Settings Management Role
 • Full Administrator
 • Infrastructure Administrator
 • Limited Administrator
 • Mobile Device Analyst Role
 • Operating System Deployment Management Role
 • Read-only Role
 • Remote Tools Role
 • Software Updates Management Role

Uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní doznalo velkých změn. SC Configuration Manager 2012 bude využívat rozhraní prověřené např. SC Operations Manager 2007 R2, navíc s Ribbon lištou podobnou té z MS Outlook. V rámci nabídek budou samozřejmě k dispozici nejpotřebnější odkazy na nástroje a vlastnosti SC Configuration Manager 2012.

Pracovní prostor je rozdělen do čtyř oddílů:

 • Administration - správa a konfigurace systému
 • Software Library - distribuce aplikací, aktualizací a operačních systémů
 • Monitoring - monitorování výstrah systému, statusových událostí, SRS reportů
 • Assets and Compliance - správa aktiv (uživatelů, zařízení, kolekcí …)

002 UI admin 003 UI sw

004 UI monitor 005 UI asset

User-Centric Management

V rámci změny pohledu na fungování celého IT ve vztahu k uživateli se změnil i způsob využití IT prostředků. V rámci poskytování IT služeb uživatelům je možné na základě požadavků na zprovoznění IT služby nebo dodání aplikace poskytnou tuto službu na všechny prostředky, které jsou ve správě IT oddělení.

Příklad: Pokud má uživatel např. stolní počítač, mobilní počítač a chytrý telefon, a požádá o aplikaci běžící na všech zmíněných platformách, je mu tato aplikaci doručena na všechna zařízení současně, nebo na základě nastavení priorit pouze na preferovaná zařízení.

Primární je doručení IT služby nebo aplikace uživateli, až na dalším místě je samotná správa zařízení.

V rámci tohoto modelu životního cyklu služeb je možné provádět instalaci, správu verzí, výměnu verzí nebo odinstalaci aplikací.

Správa aplikací

Aplikační model SC Configuration Manager 2012 je změněn, aplikace může mít více možností nasazení – balíček MSI nebo App-V a aplikace pro mobilní zařízení (Windows Mobile Cabinet nebo Nokia SIS/JAR). Pro aplikační model platí zejména, že se provádí správa aplikací, nikoli skriptů.

Správa aplikací zahrnuje:

 • Metoda detekce - přehodnocena na přítomnost: 1) způsob použití (reinstalovat, pokud chybí), 2) zakázané aplikace (odinstalovat, pokud jsou zjištěny)
 • Požadovaná pravidla (Requirement rules) - hodnocení v okamžiku instalace pro zajištění, že se aplikace nainstaluje pouze v místech, kde se má instalovat
 • Závislosti (Dependencies) - vztahy s ostatními aplikacemi, které jsou hodnoceny před instalací čehokoli
 • Nahrazování (Supersedence) - vztahy s ostatními aplikacemi, které je třeba odinstalovat před instalací čehokoli
 • Aktualizace aplikací - automatická správa revizí

006 app

Katalog aplikací a Software Center

Aplikace samotné bude možné publikovat do webového portálu SC Configuration Manager 2012 nebo pomocí integrace do webového portálu SC Service Manager 2012. Uživatel si bude moci aplikaci nainstalovat zcela sám nebo mu bude na základě dalších pravidel nainstalována po schválení.

SC Configuration Manager Application Catalog je webová stránka, která umožňuje uživatelům prohlížet a požádat o software. Pro práci s katalogem aplikací, musíte nainstalovat Application Catalog web service point a Application Catalog website point.

Software Center je aplikace, která se nainstaluje při instalaci System Center Configuration Manager 2012 klientů. Uživatelé mohou spustit tuto aplikaci z nabídky Start, požádat o software a správu software, který je na ně nasazen pomocí SC Configuration Manager 2012. Software Center umožňuje využití provést následující:

Remote control

Mezi další „novinku“ patří také zprovoznění funkce, která již byla dostupná ve verzi Microsoft Systems Management Server 2003. Jedná se možnost přístup na koncové počítače pomocí Remote Control.

SC Endpoint Protection 2012

Mezi velké novinky patří také začlenění produktu Microsoft Forefront Endpoint Protection do SC Configuration Manager 2012 katalogu a jeho přejmenování na System Center 2012 Endpoint Protection. Nyní je plně integrován do struktur SC Configuration Manageru 2012, aby bylo možné lépe ochránit koncová zařízení.

Klíčové vlastnosti jsou:

 • Endpoint Protection je nyní plně integrován s SC Configuration Manager 2012, není potřeba provádět samostatnou instalaci Endpoint Protection serveru. Místo toho lze zvolit Endpoint Protection point jako dostupnou site roli SC Configuration Manageru 2012
 • Lze nainstalovat Endpoint Protection klienta pomocí klienta SC Configuration Manager 2012, nebo můžete spravovat stávající klienty Endpoint Protection
 • Endpoint Protection Manager role-based administration security role nabízí administrativní bezpečnostní roli pro uživatele s minimálním oprávněním potřebným k řízení Endpoint Protection v hierarchii SC Configuration Manager 2012
 • Reporty o stavu prostředí Endpoint Protection lze nyní nalézt v rámci SC Configuration Manager 2012
 • Endpoint Protection dashboard je integrován do konzole SC Configuration Manager 2012 a nemusíte ji instalovat samostatně

Závěr

Po téměř pěti letech se završil cyklus tvorby nové verze nástroje pro změnový a konfigurační management. SC Configuration Manager 2012 je podobně jako ostatní nástroje z rodiny Microsoft System Center vytvářen na základě ITIL a MOF doporučení, kde má každý nástroj na starosti určitou část zmíněné metodologie. SC Configuration Manager 2012 je další střípek do mozaiky komplexní správy životního cyklu IT prostředí. A s dalšími Microsoft System Center produkty nám dá dohromady celou mozaiku.

Odkazy

Aktuální informace na stránkách Microsoft

http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/system-center/2012.aspx

System Center 2012 Configuration Manager (SCCM) a System Center 2012 Endpoint Protection (SCEP) – verze Release Candidate ke stažení

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=27841

SCCM "Problém" s reportem Computers with a specific product

Vytisknout E-mail

Petr Kosec Datum zveřejnění: 5. 3. 2010 23:09 Zobrazeno: 5766
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Občas se setkávám s dotazy zákazníků na téma Reporty v System Center Configuration Manageru 2007 (případně SMS 2003). Některé reporty jsou omezovány na výstupu počtem zobrazených objektů, což ne vždy je žádoucí.

Dnes si popíšeme, jak odstranit problém s omezením reportu Computers with specific product, který vypíše pouze prvních 1000 produktů a dále nic víc.

Report

Takže :-)

1. Ve složce, kde máte uloženy konfigurace SCCM role ConfigMgr reporting point (zpravidla C:\Intepub\wwwroot\SMSReporting_sitecode)

2. Vyhledejte soubor: FilterSample.asp, tento soubor si odzálohujte.

3. Najděte řádek s textem: intMaxValuesRecordCount = .GetMaxValuesRowCount() a celý jej smažte.

4. O cca 4 řádky níže je ReportRows = .GetRows (.GetMaxValuesRowcount())'to limit values... list - smažte závorky, včetně obsahu v závorkách.

:-) A je to... Mám prostě tento produkt rád.

Novinky v Configuration Manageru 2007 R3

Vytisknout E-mail

Petr Kosec Datum zveřejnění: 6. 1. 2010 10:05 Zobrazeno: 5590
Novinky v Configuration Manageru 2007 R3 - 5.0 out of 5 based on 3 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

Nová R3 pro Configuration Manager 2007 se blíží mílovými kroky a my se dnes podíváme, na jaké nové funkce a vlastnosti se můžeme těšit.

Přehled nových vlastností v R3:

 • Power Management
 • Delta Discovery
 • Dynamic Collection Evaluation
 • Prestaged Media
 • Collections
 • Desired Configuration Management
 • Podpora klientů na síti

Číst dál: Novinky v Configuration Manageru 2007 R3

Podpora platforem pro System Center Configuration Manager 2007

Vytisknout E-mail

Pavel Řepa Datum zveřejnění: 2. 11. 2009 5:39 Zobrazeno: 4514
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Po uvedení System Center Configuration Manager 2007 Service Pack 2 Vás možná napadne, jaká verze SCCM 2007 nyní podporuje kterou platformu. Proto přináším přehlednou tabulku, kde lze nalézt informace o podpoře inventarizace software a hardware, deploymentu operačních systémů, distribuci software, managementu aktualizací nebo Desired Configuration Management (DCM).

MS SCCM

Zde to je…

SCCM2007 Platform

System Center Configuration Manager 2007 Service Pack 2 RTM

Vytisknout E-mail

Pavel Řepa Datum zveřejnění: 22. 10. 2009 16:21 Zobrazeno: 5713
System Center Configuration Manager 2007 Service Pack 2 RTM - 2.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (1 Vote)

Před několika minutami byla uvolněna ke stažení RTM verze produktu System Center Configuration Manager 2007 Service Pack 2. Nyní máte možnost během 180 dní vyzkoušet všechny novinky nebo rovnou aktualizovat z verze Service Pack 1. SCCM 2007 SP2 přináší podporu nových operačních systémů Windows 7, Windows Vista SP2, Windows Server 2008 R2 a Windows Server 2008 SP2. Dále SCCM 2007 SP2 zahrnuje podporu pro inovovanou technologii Intel vPro, podporu pro prostředí se zapnutou technologií Branch Cache a pokračující vývoj pro 64 bit architekturu.

Tento měsíc je na vydávání nových verzí různých aplikací a systémů velmi štědrý ;-)

MS SCCM

 • File Name: ConfigMgr07SP2Eval_RTM_ENU.exe
 • Version: 4.0.6487.2003
 • Date Published: 10/22/2009
 • Language: English
 • Download Size: 1314.3 MB

Microsoft System Center Configuration Manager 2007 SP2 Evaluation

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=bad49573-6ad7-4521-a898-2ef99bc868c4

Microsoft System Center Configuration Manager 2007 SP2 Update pro SCCM 2007 SP1.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=3318741a-c038-4ab1-852a-e9c13f8a8140

Co je nového?

  Podpora nejnovějších operačních systémů

  • Windows 7
  • Windows Vista Sp2
  • Windows Server 2008 R2
  • Windows Server 2008 SP2

  Nové vlastnosti pro Out of Band Management

  • Wireless management s až 8 wireless profily
  • End point access control: podpora 802.1x
  • Audit logging
  • Podpora pro různé stavy napájení
  • Power control options na úrovni kolekcí
  • Data storage
  • Scheduling configuration for in-band provisioning

  Asset Intelligence Certificate Requirement Removal

  SCCM 2007 SP1 představil Asset Intelligence v1.5. Tato verze dovolila zákazníkům konfigurovat online synchronizaci s tím, že jejich katalog bude v aktuálním stavu vzhledem k Microsoft inventory pro hardware i aplikace. Tato verze vyžadovala certifikát. Ve verzi SCCM 2007 SP2 byl požadavek na certifikát zrušena a všichni zákazníci mohou aktualizovat katalog bez omezení. Software Assurance není požadována pro tuto vlastnost.

  64-bit Architecture Development

  SCCM 2007 SP2 bude také pokračovat v podpoře x64 architektury, především v následujících bodech:

  • x64 podpora pro Operations Manager 2007 klientského agenta
  • Aktualizace Management Packů pro 64-bit operační systémy - SCCM 2007 SP2 bude dodávat 64-bit performance countery (Management Pack je samostatné řešení)
  • Podpora vzdálené správy pro x64 Windows XP a x64 Windows Server 2003

  Improved Client Policy Evaluation

  • Rychlejší zpracování pravidel
  • Více efektivnější distribuce software konfigurovaná pro instalace během přihlášení uživatele

  Branch Cache Support

  Podpora pro scénáře, kde Windows Server 2008 R2 a Windows 7 klient spolupracují v rámci Branch Cache

  Přihlašovací formulář