Optimalizované IT - portál pro IT pro komunitu

12. Generace Serverů Dell jde s jednou vychytávkou za druhou !

Vytisknout E-mail

Ondřej Bačina Datum zveřejnění: 13. 3. 2012 7:00 Zobrazeno: 5008
12. Generace Serverů Dell jde s jednou vychytávkou za druhou ! - 5.0 out of 5 based on 5 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

Dell serverová platforma mě dělá opravdu šťastným. Jsem velice rád, že mám na starosti nejlepší servery na světě ! Jak poznám, že máme nejlepší technologie na trhu ? Když vás konkurenti začínají kopírovat ! Udělalo mi velkou radost, když jsem po nedávném oznámení konkurence nové generace serverů viděl drtivou většinu věcí z naší předchozí 11.  Generace !

Je mi potěšením, že vám můžeme představit naší 12. Generaci serverů, která jde o více než jednu generaci dále.

Je toho opravdu hodně, proto udělám článek na pokračování.

Nepřekonatelná jednoduchost, výkon a hustota

 

image

image

image

Vylepšené procesory

Servery Dell PowerEdge 12. Generace jsou poháněny nejnovějšími procesory Intel řady E5 - 2600. Tyto procesory byli oficiálně uvedeny 7.3. a v české republice má Intel uvedení připraveno na 27.3.

 • Až o 80 % lepší výkon ve srovnání s předchozí generací při stejné úrovni napájení
 • Výrazné zkrácení času potřebného pro výpočty díky instrukcím Intel® Advanced Vector Extensions (více níže)
 • Technologie Intel® Turbo Boost 2.0 podává výkon, když ho potřebujete
 • Integrované DIRECT I/O rozhraní Intel® snižuje latenci a zároveň zvyšuje kapacitu a propustnost (více níže)

E5-2600 Schéma

Architektura paměti

 • Až 24 modulů DIMM ve dvou soketovém serveru
 • O 33 % větší propustnost než u předchozí generace
 • DELL : Memory Page Retire - Funkce pro ochranu RAM. Fungující podobně jako SMART na HDD. V případě, že nalezne vadný blok označí ho pro systém jako vadný a nevhodný pro používání.

Vysoce flexibilní síťové I/O rozhraní

 • Možnost výběru z široké řady technologií a výrobců síťových adaptérů LOM (Lan On Motherboard)

imageimage

Flexibilní síťové I/O VIDEO : 

 • DELL : NPAR je nezávislá technologie na switchi i operačním systému, takže zákazníci mohou využívat takovou infrastrukturu síťových přepínačů, jaká jim vyhovuje. Vytvořte si až 4 nezávislé síťové adaptéry z jedné 10GB konektivity.

image

Výrazné vylepšení úložišť serverů

• Až 26 HDD do 2U

• Až 10 HDD do 1U

• Nové možnosti pole RAID zlepšují
flexibilitu a výkon (více níže) včetně v určitých serverech udělat konfiguraci dvou RAID řadičů pro vyšší CACHE a ostatní parametry storage  (toto nastavení je kvůli výkonu nikoli redundanci).

image

• Vysoce výkonná úložiště SSD
Express Flash (více níže)

• Hypervizor s funkcí SD FAIL OVER

image

Technologie CacheCade (vylepšeno z 11Generace)

Rozpoznává nejčastěji používaná data a průběžně je kopíruje na disky CacheCade SSD, z nichž jsou data získávána přímo namísto přístupu na pevné disky. Výsledkem je vyšší efektivita zpracovávání pracovních úloh. K stávajícímu RAID nastavenému na lokálním řadiči v serveru se dají přidat SSD, které se chovají jako READ cache.

image

image

Disky SSD PCIe Express Flash

Vysoce výkonné PCIe SSD, které fungují díky nové technologii Intel Direct I/O integrované do nejnovějších procesorů a novému způsobu propojení PCIe SSD NVMe propojeným novým typem HOT PLUG konektoru, jež bylo navrženo konsorciem vedeným společností Dell a Intel. Technologie Express Flash zvládá až 100 000 I/O operací za sekundu, což je nesrovnatelně víc než jakékoli jiné současné enterprise úložiště Flash. Jedná se o konkurenci Fusion-IO nicméně tato technologie je novější a hot plug, nezabírá tak cenné PCI-E sloty.

image

PCIe Flash je navíc díky nové technologii INTEL Integrated I/O velice blízko CPU ! V Nové generaci procesorů, které mají integrován řadič PCI-E v CPU. Dostáváme se tedy u PCIe Flash s latencí blízko RAM. Také technologie Data Direct I/O pomáhá ve snížení latence.

imageimage

GPGPU – General Purpouse Graphical Processing Unit

Technologie poslední doby jak urychlit výpočty vyžadující masivní počet CPU. Před určitou dobou se zjistilo, že pro jisté matematické výpočty (konkrétně maticové a vektorové výpočty) je vhodné využití více CPU jader. Tato jádra byla součástí ne úplně naplno využitých grafických karet. Původně pro výpočet reálné fyziky ve hrách společnost nVIDIA vynalezla architekturu CUDA . Netrvalo dlouho a začala se tato technologie prosazovat v business aplikacích pod technologií TESLA. Jedná se v zásadě o grafické karty, které ale nejsou určeny pro hraní her, ale pro matematické výpočty. V současné  době je běžně dostupná karta s 1024 jádry !

image

 • Servery 12. Generace jsou připraveny na integraci této technologie
 • velká většina je schopna pojmout karty od 75-300W příkonu !
 • Servery jsou tak vhodné jako výpočetní clustery pro HPC

Společnost INTEL neusíná na vavřínech a zakomponovala odpověď na nVIDIA CUDA technologii, která je součástí 12. Generace :

image

 • Nové instrukce CPU zaměřené na pomoc při HPC a podobně. Ano je třeba mít aplikaci připravenu pro tyto výpočty, aby z nich brala benefit, nicméně situace není jiná oproti CUDA výpočtům.

Fresh Air

To co zaujme většinu zákazníků když s nimi mluvím o našich serverech je naše nedávná aktivita kterou nazýváme Fresh Air.

image

O co jde ?

 • Jednoduše jde o to, že jsme vyladili všechny komponenty IT zařízení (nejedná se pouze o servery ! máme Fresh Air cetified i storage, switche a UPS)
 • Standardní IT zařízení mají pracovní teplotu v rozmezí 10-35 stupňů celsia. Většina datových center je chlazena na 18-22 stupňů.
 • Představte si, že výrobce vybere nejlepší součástky ze všech. Udělá design, který dovoluje výborné proudění vzduchu, vše je připraveno na nejlepší odvod tepla.
 • Výrobce potom převezme na sebe zodpovědnost případných poruch a zvýší dovolenou teplotu až o 10 stupňů !
 • TO JE FRESH AIR !
 • Co to znamená ? Zákazník může vytvořit datové centrum nové generace, které umožňuje fungovat bez klimatizace ! ANO  -  čtete správně ! Klimatizace, která spotřebuje většinou skoro to samé co IT technika samotná již není potřeba !
 • Nicméně,  pokud nemáte možnost vybudovat datové centrum nové generace, tak stále můžete benefitovat :
  • Pokud máte v datovém centru pouze jednu klimatizaci,  tak vám tato technologie dá čas navíc pro řešení krizové situace.
  • Pokud máte redundantní klimatizované jednotky, tak vám tato technologie umožní zvýšit vstupní teplotu o několik stupňů a tím dramaticky zvednout efektivitu vašeho datového centra a snížit náklady na chlazení !

Přehled Serverů 12té Generace 1. Vlna :

imageimageimageimageimage

 

Další články na téma 12. Generace serverů budou následovat …

Není blade jako blade ! Představujeme Sdílenou Infrastrukturu PowerEdge C

Vytisknout E-mail

Ondřej Bačina Datum zveřejnění: 2. 1. 2012 8:30 Zobrazeno: 4437
Není blade jako blade ! Představujeme Sdílenou Infrastrukturu PowerEdge C - 5.0 out of 5 based on 1 vote
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Neboli - nepleťme si Shared Infrastrure s Blade technologií.

Navazující článek o Blade technologiích. http://optimalizovane-it.cz/servery/blade-servery-pro-koho-jsou-urceny-jake-maji-vyhody-a-nevyhody.html

Blade řešení, které jsme si popisovali jsou určeny pro enterprise podniky, které hledají vysokou hustotu, nízkou spotřebu a jednoduchou správu prostředí. Jsou zde ale také podniky nové éry WEB 2.0 poskytující tzv. cloud. Web hosting, server hosting, free mail, Software-as-a-service atp. pro tento typ zákazníků vznikla před cca 5ti lety separátní divize v Dellu DataCenter Solutions (DCS). Tato skupina má na starosti kolem 20 zákazníků celosvětově. Obecně jsou to firmy vyznačující se instalovanou bází přesahující 100 000 serverů. Jejich vysoká dostupnost je posunuta na software úroveň, např. dobře známý systém vynalezený Dougem Cuttingem - Hadoop. Patří mezi ně giganti typu Facebook, Microsoft, atp. Pro tyto zákazníky jsme vytvořili skupiny vývojářů a designerů, kteří vyvíjejí servery přímo pro ně. Tito zákazníci se vyznačují jednorázovými objednávkami přesahujícími 10 000 serverů, proto se také vyplatí, aby měli tuto zvláštní péči. Design těchto řešení byl tak zajímavý, že někteří výrobci ho začali kopírovat. Před dvěma lety jsme zjistili, že to co je dobré pro “velké kluky” může být zajímavé i pro spoustu menších lokálních cloud firem. Co tyto firmy mají ale všechny společné je výhradní podíl OPEX nákladů za el. energii. Vytvořili jsme tedy novou řadu serverů, kterou označujeme PowerEdge C (jako Cloud)

Jednoduché zadání DCS :

Vytvořit servery, které mají obrovskou hustotu a velice nízkou spotřebu (pokud jsem schopen ušetřit biť 1W/server, může to být klidně 100KW úspory v celém DC, tím výrazně snížit OPEX ! Navíc nejde samozřejmě jen o spotřebu, ale s tím spojené chlazení. Servery nepotřebují vysokou dostupnost. Nepotřebují sofistikovaný management. Musejí být ale naopak otevřeny externím konektivitám pro použití jakýchkoli switchů. Nepotřebují certifikace na spousty OS většinou stačí Linux/windows a pouze aktualní verze, (max N-1). Nepotřebují také certifikace a schopnosti připojit se např. na FC SAN infrastrukturu ta je pro tyto instalace příliš nákladná, nehledě na to, že hadoop systém a jemu podobné pracují primárně s lokálním úložištěm přímo v serveru.

Přirovnání : Je to podobné jako, když jste byli malí a maminka vám koupila kolo plné různých “serepetiček”, ale vy jste přece chtěli závodní kolo, být co nejrychlejší = kolo muselo být lehčí. Odstrojili jste tedy blatníky držáky zvonek atp. aby kolo vážilo co nejméně a to byl pak teprve ten správný závoďák !

Servery DCS skupiny a PowerEdge C se přesně drží tohoto modelu. Jsou designovány maximálně v poměru Výkon/Spotřeba.

Nová třída serverů označovaná jako Shared Infrastructure (Sdílená infrastruktura)

SI má s blades podobné prvky : chasses s sdílenými napájecími zdroji, ale tím tato podobnost končí.

Typickým zástupcem v portfoliu Dell je např. PowerEdge C6100 (INTEL) nebo C6105 (AMD)

Dell-PowerEdge-C6100-Server-FRONT_thDell-PowerEdge-C6100-Server_thumb

Jedná se o Serverový systém do 2U a 4x nezávislý Server. Servery mají jak vidíte vyvedeny eth. konektory zezadu pro připojení pro ext. switch. Rozšiřující karty, musí být LOW PROFILE, nicméně jsou to standardní PCI-E. HDD konektivita je realizována napevno 1:3 v případě 12 HDD (3,5” na obrázku) varianty nebo 1:6 v případě 24 HDD (2,5”). Tento server je tedy naprosto nevhodný např. pro virtualizaci se sdíleným diskovým prostorem. Na disky ve předu není možné přistupovat ze všech serverů, jako to vyžaduje sdílené úložiště.

Zde jsme schopni dostat až 20 Serverů do 10U (blades 16 do 10U)

System pro maximalizaci jader do U je zase PowerEdge C6145

Dell-PowerEdge-C6145-FRONT_thumbDell-PowerEdge-C6145-REAR_thumb

Tento 2x 4CPU server dokáže díky nejnovější AMD Buldozer technologii dostat až 128 Jader do 2U ! Toto je největší hustota jader v x86 platfomě na světě. Tento server se právě proto používá pro HPC prostředí.

Dalším stupněm je tzv. Physicalization (tedy opak virtualizace) – Microservery

Je to systém vytvořený hlavně pro web servery a separátní pronajímané servery v cloudu. Jedná se o velice malé jak velikostí tak výkonem servery (typicky se jedná o 1xCPU počítačové řady, nikoli serverové) s cílem dostat co nejvíce serverů do min. U.

Zástupce v Dellu této třídy serverů je třeba C5020 (Intel) nebo C5025 (AMD)

Dell-PowerEdge-C5020-12-Server_thumbDell-PowerEdge-C5020-8-Server-FRONT_Dell-PowerEdge-C5020-8-Server-OPEN_t

Tyto microservery obsahují v sobě 1-4 HDD žádnou rozšiřitelnost o ext. karty a 2x eth.

Tímto systémem dostaneme až 36 Serverů do 9U !

Blade Servery – Pro koho jsou určeny ? Jaké mají výhody a nevýhody ?

Vytisknout E-mail

Ondřej Bačina Datum zveřejnění: 21. 12. 2011 12:50 Zobrazeno: 14003
Blade Servery – Pro koho jsou určeny ? Jaké mají výhody a nevýhody ? - 3.7 out of 5 based on 3 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.31 (8 Votes)

Vidíte kolem sebe spoustu lákavých nabídek na Blade řešení ? Tlačí vás váš dodavatel do Blade řešení a vy si nejste jisti, zda je to pro vás to správné ? S Příchodem virtualizace se dost změnilo na straně serverů a my se podíváme na to jak. Pokusíme si vydefinovat klady a zápory Blade řešení, abyste byli schopni se sami rozhodnout, kterou technologii zvolit. Pokusím se zmínit výhody Dell Blade řešení, které vám můžeme nabídnout.

Definice pojmů

Blade Server

DELL PowerEdge M710HDDELL PowerEdge M710HD - Open

Blade nebo-li  žiletka je server, který je maximálně zmenšen. Jeho vnitřní design bývá “cable-less”(bez kabelu), který by byl jen objektem potenciálního problému v budoucnu a také překážkou v proudění vzduchu. Neobsahuje žádné pohyblivé části (kromě HDD, pokud má). Jeho veškerá I/O konektivita je vyřešena multi konektorem do Blade Chassis.

      

Blade Chassis

DELL BLADE CHASSES M1000e - FRONTDELL BLADE CHASSES M1000e - REAR

Zasunuje se do Blade Chassis, které je jakýsi RACK v RACKu. Chassis slouží pro více Blade serverů a sdílí pro ně hlavně zdroje napájení a ventilátory. Chassis také slouží pro konsolidaci I/O modulů určených pro komunikaci žiletek s okolním světem a mezi sebou. Chassis umožňuje konsolidaci KVM (Keyboard Video Mouse) je jeho součástí a tím také šetří zákazníkovi pořizovací náklady.

Schématické zobrazení zadní části chassis :

Dell Blades Chasses Back - Schema

Blade řešení vzniklo pro společnosti, které mají desítky fyzických serverů a pro tyto společnosti má nesčetné výhody.

Dell Blades :

Video při uvedení nové generace Chassis M1000e

Výhody Blade Řešení :

- Jednoduchá implementace :

Blade servery mají kolejničky, které umožňují zasunutí serveru do chassis bez jakéhokoli nástroje. Přidání tedy dalšího blade serveru do infastruktury je otázkou minut. Pokud nastavím všechny prvky prostředí (switche atp.) pro všechny budoucí žiletky, je přidání nového serveru opravdu chvilička.

Plně osazené a za kabelované chassis je např. na tomto obrázku i se schématem zapojení vnitřního InterConnect.

Dell Blades Cables with SwitchesDell Blade Mezzanine Interconnect HHDell Blade Mezzanine Interconnect HH

Dell jde o trochu dále : Dell midplane (tedy základní deska blade chassis) je 100% pasivní (nemá na sobě žádnou el. součástku). Jsou výrobci, kteří zdůrazňují, že mají redundantní midplane, ale POZOR ! Je to kvůli tomu, že je Aktivní = tedy může se na něm něco rozbít, musí mít aktivní součástky provedeny redundantně.

- Jednoduchý management :

Blade servery mají management na úrovni Chassis. (u nás CMC Chassis Management Controller) Velice jednoduše jsem tedy schopen se v mojí infrastruktuře vyznat. Také díky integraci KVM je managment jednodušší, KVM vyjde samozřejmě levněji než separátně. Navíc se blade chassis dají propojit mezi sebou. Tento management je navíc shodný s našimi RACK servery a zaslouží si podrobnější zaměření. Nechám ho na jeden z dalších článků.

PowerEdge LifeCycle Controller

Dell jde o trochu dále : KVM Switch v M1000e je vyroben ve spolupráci s špičkou na trhu AVOCENT, dá se kaskádovat do standardních DELL KVM Switchů (také AVOCENT)

- Úspora místa :

Díky konsolidaci ventilátorů, napájecích zdrojů, síťových, KVM a SAN switchů jsem schopen ušetřit nemalé prostory.

Dell jde o trochu dále : Díky naší patentované technologii FlexMemory Bridge umožňujeme to, co se zdálo nemožné s uvedením posledních verzí CPU od Intel i AMD. Využití všech DIMM SLOT, bez nutnosti osadit všechny CPU ! Je to funkcionalita našeho serveru M910 (také R810) :

Dell M910 BladeDell FlexMemory Bridge Schema

Tato technologie je vhodná hlavně pro virtualizaci kde je běžné licencování na fyzické CPU. Dále na Databáze zejména Oracle, kde licencování CPU může stát lehce více než CPU samotné. Však ani virtualizace ani Databáze nemají většinou bottle neck v CPU ale právě v RAM.

- Úspora energie :

Díky již zmíněné konsolidaci jsme schopni uspořit také dosti významně spotřebu el. energie.

Dell jde o trochu dále : Velice mě zaujalo, když jsme byli na exkurzi v naší centrále Austin, Texas, USA. Budově Round Rock 5, kde je vývojové středisko pro enterprise produkty (primárně servery). Kromě vyspělých měřících zařízení, zaměstnáváme také několik hudebníků, kteří poslouchají hluk ventilátorů a pomáhají tak ladit jejich vibrace a hlučnost. Výsledkem je menší spotřeba energie a výrazně menší hlučnost, než konkurence. Zrovna tak naše zdroje dosahující na trhu nevídanou efektivitu 92%+ (převod AC / DC tedy pouze 8% je režie zdroje)

Dell Blade řešení spoří až 15% el. energie oproti HP řešení a až 22% oproti IBM řešení

Jak to dokazuje nezávislá studie : http://www.dell.com/downloads/global/products/pedge/en/BladePowerStudyWhitePaper_08112010_final.pdf 

- Flexibilita :

Vzhledem k tomu, že blade servery se mohou mezi sebou zaměňovat, je možné velice jednoduše přesunovat blade server z jednoho chassis do druhého opět v rámci minut.

Dell jde o trochu dále : Patentovaná technologie FlexAddress, která umožňuje přepsat WWN a MAC fyzické adresy na adaptérech serverů virtuálními uloženými v chassis. Obrovskou výhodou zde je, že není na úrovni switchů, jako je to třeba u konkurence. Díky tomu je naše řešení výrazně méně nákladné, než řešení konkurence vyžadující drahé proprietární switche.

FlexAddress video

- Disk Less :

Blade servery jsou ideální pro kombinaci s diskovým polem typu SAN. Dá se na nich nastavit tzv. Boot From SAN. Věděli jste, že až 30% spotřeby serveru můžou tvořit HDD ?

Boot from SAN video

Také se dá využít možnost, kterou nám nabízejí dnešní virtualizace jako je VMWARE ESXi nebo Citrix XEN SERVER,  Hypervisor bootuje z  SD Karty. Virtuální servery jsou pak umístěny většinou na diskovém poli SAN.

Dell jde o trochu dále : Nabízíme Dual SD v systemu RAID1 pro vyšší dostupnost

Dell Dual SD Boot Option

- Dostupnost :

Je také možné vytvoření hot-spare blade pro účely výpadku jiné žiletky.

Dell jde o trochu dále : Kombinací FlexAddress a Boot from SAN se dá vytvořit naprosto ideální systém, schopen zkrátit dobu výpadku v případě havárie nebo upgrade (Recovery Time Objective).

Nevýhody Blade Řešení (primárně souvisí s nezaplněným chassis) :

- Napájení :

I když jsou blade servery designovány na minimální spotřebu el. energie, chassis jako takové musí být dimenzováno na maximální osazení. Stejně tak je nutnost pro zachování el. vyhlášky přívodní kabely mít dimenzovány na max. osazení.  Musíme si uvědomit, že blade servery vyžadují konektor C20/C19, který je na 32A což rozhodně není standardní 16A konektor, jak jej známe z RACK/TOWER serverů a osobních počítačů,který se zasouvá do standardní 220V zásuvky.

image

Pokud byste chtěli Blade Chassis zastrčit rovnou do zdi, tak zástrčka vypadá nějak takto : image

Realizace tedy probíhá v praxi přes tzv. PDU (Power Distribution Unit)

Zde je ukázka realizace redundantního zapojení dvou single fáze 2x30A obvody ! (zástrčka na obr. je pro USA)

image

Z informací zde uvedených chci říci, že implementace blade řešení vyžaduje trochu přípravy a někde může být i neproveditelná díky nedostatku přívodních el. rozvodů (tedy velikosti jističů a průřezu přívodních drátů). Také z toho vyplývá, že je výhodnější, když už se všechna ta investice a pro kabelování a přívodů udělala, aby bylo chassis zaplněno co nejvíce.

Pokud vás zajímá více informací - zde je odkaz na whitepaper zapojení Blades : http://en.community.dell.com/techcenter/blades/w/wiki/pdu-selection-whitepaper.aspx

Můžete také využít interaktivního poradce na : www.dell.com/rackadvisor

- I/O Konektivita :

Je tvořena Externí konektivitou (tj. konektivita s okolním světem mimo blade chassis) a interní konektivitou (tj.konektivita I/O modulů oproti serverům). Interní konektivita je důvod, kdy je nevýhodné provozovat nezaplněné chassis. I/O Moduly totiž mají stejný počet portů do vnitřní konektivity, jako je portů k serverům (v některých případech i 2 na server). Pak vzniká situace, kdy si koupím např. switch PowerConnect M6220, který má 4x Konektivitu na venkovní porty a 16x Konektivitu uvnitř chassis. Pokud využívám pouze 2 nebo 4 žiletky, zbývá mi poměrně hodně portů na switchi který jsem zaplatil, ale nejsem schopen využít, dokud nezaplním celé chassis.

PowerConnect M6220

Máme také velice zajímavé řešení zejména pro virtualizaci na 1Gb infrastruktuře. Virtualizace nám sice šetří servery, ale vyžaduje poměrně hodně síťových konektivit. Vytvořili jsme switch, který má dvě konektivity na interní port. Samozřejmě to vyžaduje speciální karty, které jsou 4portové. Takovýto switch má tedy interní konektivitu 32 Portů a 16 externích portů. Ještě více zde platí, čím více serverů zaplním, tím více se mi to vyplatí.

PowerConnect M6348

Tento problém u menšího počtu serverů můžu začít řešit tzv. Pass-thru moduly. Jedná se v podstatě o inteligentnější patch panely, které pouze propojují 1:1 interní konektory s těmi externími. V tomto případě je tedy nutné mít externí switch, který mi ale zabírá U v RACKu a také propoje je nutné realizovat kabely, které ve stísněném prostoru slouží jako značná překážka v proudění vzduchu. Nehledě na to, že pak právě ztrácím ostatní benefity Blade řešení, jako je jednotný management pro servery a switche, jednoduchost přidání nového serveru. Musím řešit i zapojování kabelů zezadu a nestačí již jen zastrčit žiletku a vše ostatní udělat vzdáleně.

Dell jde o trochu dále : I pro Pass-thru funguje FlexAddress. Toto je obrovská výhoda přinášející benefity velkého řešení i menším zákazníkům !

- PCI-E :

Blades díky své velikosti byli nuceni udělat kompromis na straně rozšiřitelnosti. Do Blade serveru se prostě nevejde klasická PCI-E Karta. Tudíž se nedají použít na některé účely. Jejich rozšiřitelnost se děje s pomocí tzv. mezzanin karet. Pokud bychom chtěli dát klasickou PCI-E kartu do blade serveru, je třeba udělat velký zásah do designu serveru.

Dell jde o trochu dále : Nám se to povedlo v modelu M610x. Toto řešení je určeno primárně pro zařízení typu NVIDIA TESLA (pro CUDA výpočty), hodí se do HPC prostředí na výpočty modelování např. geologického výzkumu. V dnešní době, se také objevují karty schopné akcelerovat virtuální desktopy (VDI). Dále se to dá použít pro FUSION-IO karty, PCI-E Flash paměti, které dosahují IOPS kolem 120 000 s velice nízkou latencí, což je ideální pro databáze, web search, atp. Další použití je např. SAS 2.0 řadič pro diskové pole nebo páskovou knihovnu.

Dell_PowerEdge_m610x_3

Server M610x vychází z konceptu tzv. FH (Full Height) je to tedy server, který zabere dva blade sloty HH (Half Height) takových to serverů se vejde do chassis 1/2 tedy 8, nicméně typy serverů se dají bez problémů kombinovat. Jak určitě vidíte, komplikovaný design nás také donutil, že zde jsme se v tomto modelu neobešli bez kabelů.

- Storage :

Blade servery, díky jejich velikosti, mohou mít velice málo Disků. Jak jsme již psali výše, blades jsou designovány, aby pracovali s diskovým polem. Pokud nemáte diskové pole typu SAN/NAS (nikoli DAS), tak se opět pro vás výhody blade řešení zmenšují.

Dell jde o trochu dále : Naše Blade servery můžou být osazeni HW RAID řadičem. Všechny naše Blade servery mají Hot Swap HDD a sdílí stejnou platformu, jako servery stejné generace. Což přináší další flexibilitu a úsporu našim zákazníkům.

- ZaOtevřenost konkurenci :

Blade řešení je uzavřené proprietární řešení každého výrobce. Je tedy nemožné do blade chassis HP dát Dell Blade a naopak. Zrovna tak není možné dát do blade chassis jiné switche než umožňuje výrobce. Toto je hlavní důvod, proč někteří výrobci tak vehementně tlačí technologii blades jako tu “jedinou správnou”. Toto od Dellu nikdy neuslyšíte, vždy se snažíme dát to správné řešení pro zákazníka a to rozhodně není vždy Blade technologie.

Co říci závěrem ?

Dnes jsem se snažil ukázat vám jaké jsou dostupné technologie pro velká datová centra. Se současným trendem virtualizace, kde jsme schopni dosáhnout konsolidačního poměru přes 10:1 (virtualních serverů na fyzickém). To znamená, že při použití 2-3 serverů a sdíleného úložiště jsme schopni pokrýt 90% potřeb podniků české nebo slovenské kotliny.

Dokonce nám vychází vstříc i výrobci virtualizací s balíčky typu VMWARE vSphere Essentials (3 fyzické servery + management nástroj) nebo Microsoft HyperV & System Center Essentials (až 50 Serverů celkem F/V + management nástroj).

Klaďte si otázky :

- Kolik mám fyzických serverů před virtualizací ? 10 20 100 ?

- Jak je spravuji ?

- Kolikrát přidávám server do infrastruktury ?

- Jaké mám volné místo v RACKu ?

- Jaký mám přivod el.energie  do serverovny ?

- Mám pobočky ? Hodila by se mi flexibilita jednoduchého přesunu serverů mezi pobočkami ?

- Mám diskové pole typu SAN/NAS ?

- Jdu virtualizovat ? A na kolik serverů ?

Blade chassis se začíná vyplácet pokud zaplníme kolem 1/2. Avšak s tím, že mám vyhlídku na zaplnění celého chassis.

Naopak zákazníci, kteří nemusí přemýšlet, zda jsou pro ně blades vhodné či nikoli, jsou ti, co kupují plné Chassis a ne jednotlivé blady.

Co budoucnost ?

Velice zajímavé je spojení blade technologie a storage. Již dnes jsou výrobci, kteří nabízí storage do bladového řešení. Storage Blade přináší totiž obrovskou výhodu v jednoduchosti propojení s ostatními žiletkami. Tyto disková pole nejsou ale Enterprise Class, což je trochu v rozporu, kde se blade technologie používá.

Jestli bude mít Dell Enterprise Storage do Blade Chassis ? Ehm … No Comment. To je vše, co mohu dnes k tomu říci.

Tento článek bude mít pokračování ve formě srovnání Blade technologie se Sdílenou infrastrukturou (tedy HW pro Cloud poskytovatele) …

Po publikaci aktualizuji odkaz zde : http://optimalizovane-it.cz/servery/neni-blade-jako-blade-predstavujeme-sdilenou-infrastrukturu-poweredge-c.html

Přihlašovací formulář