Optimalizované IT - portál pro IT pro komunitu

Skype for Business přichází

Vytisknout E-mail

Ondřej Výšek Datum zveřejnění: 15. 4. 2015 19:46 Zobrazeno: 2647
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

imageSpolečně s aktuální dubnovou dávkou aktualizací společnost Microsoft vydala aktualizaci Lync klienta - Skype for Business. Tímto se obě komunikační platformy přibližují. Serverová část prozatím není dostupná, nicméně to by se ještě do poloviny roku mělo změnit. Po tomto datu začnou být aktualizovány i služby Microsoft Office 365. Klient pro MAC a další platformy bude dostupný na přelomu roku 2016 s vydáním finální verze Office 2016 for MAC. V mezičase budou také vydány verze pro mobilní telefony. Nyní několik obrázků z prvního spuštění klienta Skype for Business, který bez problémů spolupracuje s aktuálními verzemi Office 365 a Lync server.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Microsoft Lync Server 2010

Vytisknout E-mail

Tomáš Mirošník Datum zveřejnění: 26. 9. 2010 5:44 Zobrazeno: 7537
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

 

Následující článek byl přednostně publikován v rámci Microsoft Technet Flash magazínu.

Najdete jej zde .

Microsoft Lync server 2010 – první info

Vytisknout E-mail

Tomáš Mirošník Datum zveřejnění: 4. 9. 2010 8:02 Zobrazeno: 10513
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Horkou novinkou konce letošního roku bude bezesporu nástupce Microsoft Office Communications serveru, který je aktuálně ve verzi 2007 R2.
Jednou ze spekulací je, jaké jméno pro tento produkt Microsoft zvolí, zatím tedy používejme označení Communications server 14 (CS 14).
Na konferenci TechEd 2010 v New Orleans již byly veřejně prezentovány novinky o CS 14. Novinky v oblasti podpory koncových zařízení najdete již na našem blogu.

Microsoft Communications server 14 – novinky v oblasti zařízení III.

Vytisknout E-mail

Tomáš Mirošník Datum zveřejnění: 2. 9. 2010 6:44 Zobrazeno: 7299
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

V této části seriálu se podíváme na to, jakým způsobem fungují telefony typu “telefon pro veřejné prostory“  (Polycom CX500, Aastra 6721 iP) . Tento typ telefonů společně s CS 14 umožňuje následující funkce:
- možnost pre-konfigurace administrátory
- možnost konfigurace řízení hovorů
- blokování použití telefonu mimo interní síť
- minimální potřeba konfigurace uživatelem, např. recovery po výpadku proudu
- podpora scénáře “hotdesk” (použití  telefonu více lidmi s vlastními profily)

Nasazení tohoto typu telefonu potom probíhá následujícím scénářem:

Snímek27

 

V tomto okamžiku je telefon připraven k použití, zatím s ním nepracuje žádný uživatel.
Ukažme si nyní, jak může fungovat telefon ve veřejných prostorách ve scénáři nazvaném “hotdesk”.

UNC208


Podívejme se nyní na screeny z telefonu Polycom CX500, uvidíme tedy celý scénář pohledem koncového uživatele.
Níže jsou obrázky, pokud je telefon ve stavu “Veřejné prostory” .

image

Uživatel zadá svoje telefonní číslo.
image

Je vyzván, aby vložil PIN ke svému číslu.

image

Telefon je převeden ze stavu “veřejné prostory” do stavu pokročilé komunikace.

image

Uživatel může využívat všech jemu povolených vlastností, včetně přístupu ke svým kontaktům, kalendáři, hlasové poště atd. Na telefon se nyní neuplatňuje politika “common area”, ale politika pro daného uživatele.

V další části seriálu se podíváme na konferenční telefony, reporting zařízení a pravděpodobný model licencování zařízení.

Příspěvky jsou připravovány podle materiálů zveřejněných na konferenci TechEd 2010 North America, která se konala v New Orelans.

Microsoft Communications server 14 – novinky v oblasti zařízení II.

Vytisknout E-mail

Tomáš Mirošník Datum zveřejnění: 9. 8. 2010 12:24 Zobrazeno: 5954
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

V předchozím článku jsme se dozvěděli o existenci nových typů koncových zařízení určených pro CS “14”.
Pokud bychom rozčlenili telefony do základních kategorií, podle toho “co umí” a pro koho jsou určeny, dostaneme následující rozdělení:

- Stolní IP telefon (IW Desk Phone): Polycom CX600, Aastra 6725 iP
- Telefon pro veřejné prostory (Common Area Phone): Polycom CX500, Aastra 6721 iP
- Konferenční telefon (Conference Phone): Polycom CX3000

Tyto kategorie reflektují jednak cenu přístrojů a zejména to, co přístroj v dané kategorii umí a přináší uživateli.
Obecně bez ohledu na jednotlivé kategorie přináší CS 14 v oblasti koncových zařízení následující novinky:

- ochrana proti výpadku na úrovni koncového bodu
- podpora “Emergency Services” – informace o lokalitě, odkud se volá
- call parking
- podpora telefonů na veřejných místech (kuchyňka, zasadací místnost, lobby apod.)
- správa šířky pásma (bandwidth management)
- soukromá příchozí linka (private line – incoming)


Ochrana proti výpadku
Microsoft CS 14 přináší možnost nastavit koncové body tak, aby v případě výpadku jednoho datového centra byly telefony přesměrovány do jiného datového centra. Toto je zajímavé řešení, pokud máte např. 20 poboček distribuovaných v 15 zemích a máte více datových center s CS 14 servery. Můžete nakonfigurovat své koncové body (IP telefony uvedené výše) tak, aby se v případě výpadku CS 14 pokusily připojit automaticky k jinému CS 14.

Podpodpora tísňových volání
V případě tísňového volání je v některých zemích nutné, aby byla také patrná identifikace místa, odkud se volá. (např. USA, jak je to u nás nevím – pokud víte, napište prosím do komentáře). Pokud totiž jsou odchozí hovory směrovány do PSTN z jednoho bodu (např. datové centrum v Brně), ale vy voláte fyzicky z IP telefonu z pobočky v Olomouci, mohl by být problém s určením místa volání. Nový CS 14 toto řeší.

Parkování hovoru
”Call parking” řešení umožnuje ve spolupráci s CS 14 na novém typu IP telefonu zaparkovat hovor a vyzvednout si jej odjinud. Např. máte hovory přesměrované do zasedací místnosti (nebo na jiné místo, kde se zrovna nacházíte), můžete si hovor vzít, zaparkovat a převzít si jej v kanceláři.

Podpora telefonů na veřejných místech
Pomocí této funkce lze specifikovat, jaké využití a jaké funkce budou mít IP telefony umístěné na veřejných místech ve firmě nebo organizaci. Lze například specifikovat, že v zasedací místnosti budou mít vaši partneři při jednání k dospozici IP telefon umožňující telefonickou konferenci do jejich mateřské firmy atp.

Soukromá příchozí linka
Tato vlastnost umožňuje, aby váš IP telefon mohl pracovat s více příchozími linkami. První linka bude mít veřejné telefoní číslo uvedené na firemním webu, druhá linka bude mít neveřejné (soukromé) telefonní číslo. Obě linky budou směrovány CS 14 serverem na stejný IP telefon.

Rozdělení možností komunikace
Pokud jste používali IP telefon Polycom CX700 (“Tanjay” – na obrázku), který obsahuje Office Communicator Phone edition, museli jste se před zahájením práce s ním přihlásit pomocí jména a hesla z Active Directory. Potom jste měli přístup k osobním informacím, kalendáří hlasové schránce apod.


image 


Microsoft CS 14 přináší společně s novými IP telefony Polycom CX600 a Aastra 6725 iP dvě možnosti “přihlášení” a rozděluje možnost komunikace z těchto zařízení do dvou módů, jak je patrné z obrázku níže.

image

 

V takzvaném “základním módu” (basic mode) se uživatel “přihlásí” na telefon pomocí PINu a je mu umožněn základní přístup k informacím.
Možnost zadání PINu přináší také výhodu při nasazení těchto IP telefonů, nemusíte současně řešit credentials v Active Directory. Umístíte IP telefony a mohou se okamžitě používat.
Zadání PINu je také pro většinu uživatelů jednodušší ( :-) ). Základní mód přitom neznamená, že uživatel má v ruce pouze telefon. Může používat své kontakty, případně vidí i fotografii člověka s kterým komunikuje, vidíte informaci o nevyzvednuté hlasové poště atd.

V pokročilém módu se přihlásí uživatel pomocí jména a hesla a má přístup navíc k pokročilým funkcím a doplňujícím informacím, např. ke kalendáři, IP telefon lze používat např. z domova, lze využívat konferenční funkce atp.

Na závěr tohoto příspěvku si můžete prohlédnout obrazovky ze dvou výše uvedenýchIP telefonů.

image image
image image
image image
image image

Příspěvky jsou připravovány podle materiálů zveřejněných na konferenci TechEd 2010 North America, která se konala v New Orelans.

Microsoft Communications Server 14 – novinky v oblasti zařízení I.

Vytisknout E-mail

Tomáš Mirošník Datum zveřejnění: 3. 8. 2010 8:31 Zobrazeno: 8046
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Microsoft Office Communications Server 2007 R2 je jedním ze serverových produktů, u kterého chystá Microsoft vydání nové verze. V dnešním příspěvku bych rád zmínil novinky v oblasti koncových zařízení, které by měla přinést nová verze tohoto produktu.

Communications server “14” (dále jen CS 14) přináší kromě jiného i změny v podpoře koncových zařízení:
- podpora vyššího počtu zařízení ( http://technet.microsoft.com/en-us/office/ocs/bb970310.aspx )
- podpora více výrobců
- podpora stávajících zařízení

Tyto změny jsou pro nás jako pro koncové zákazníky jen k dobrému, protože jednak budeme moci využít větší škálu zařízení (od zařízení využitelných na cestách, doma nebo v kanceláři), jednak budeme moci využít zařízení v různém cenovém rozpětí. Vysoká cena koncových zařízení by byla totiž hlavní překážkou nasazení CS 14 jako hlavního prvku telefonní infrastruktury. Podporovaná zařízení jsou testována výrobci a samotným Microsoftem a vyhovující nesou certifikaci “Optimized for Microsoft Office Communicator” .

Zařízení jsou postavena na TI chipsetu a obsahují software od Microsoftu – Office Communicator Phone Edition, který podporuje 16 jazykových verzí (angličtina, němčina, španělština, francouzština, italština, japonština, korejština…. typická první jazyková vlna, češtinu zde nehledejte :-( ).

V současné době je jediným podporovaným IP telefonem pro OCS 2007 R2 Polycom CX-700.
CS 14 přináší podporu dalších pěti IP telefonů (seřazeny podle kategorie resp. cenové úrovně):
- Polycom CX 500
- Aastra 6721 iP
- Polycom CX 600
- Aastra 6725 iP
- Polycom CX 3000

Aastra_6721iP Aastra_6725iP polycom_CX_600 polycom_CX_3000 poylcom_CX_500

Nové telefony podporují např. call parking, emergency call (lokalizace, odkud se volá), bandwidth management, privátní linku atd., samozřejmě společně s CS 14.

Další informace o jednotlivých zařízeních, screenshoty, funkce, reporting atp. najdete v příštím pokračování.

Příspěvky jsou připravovány podle materiálů zveřejněných na konferenci TechEd 2010 North America, která se konala v New Orelans.

Přihlašovací formulář