Optimalizované IT - portál pro IT pro komunitu

Microsoft Nano Server oznámen

Vytisknout E-mail

Microsoft Nano Server oznámen - 0.5 out of 5 based on 2 votes
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (2 Votes)

imageMicrosoft oznámil další komponentu pro virtualizaci - Nano Server. V tuto chvíli není dostupný, ale máme se na co těšit.

Pokud používáte virtualizaci a Hyper-V, pak Nano server je přesně ten krok správným směrem. A pokud znáte Windows Server Core, tak možná tušíte o co se jedná. Windows Server core postrádá uživatelské rozhraní, ale pořád je možné provozovat různé serverové workloady, přihlásit se lokálně. Nano server ve srovnání s velkým Windows Server:

  • 93% menší VHD
  • 92% méně kritických bulletinů
  • 80% méně restartů

Aby bylo možné dosáhnout takových výsledků, byl kompletně odstraněn WOW64 (tedy podpora 32bit aplikací), Windows Installer (MSI) ve srovnání s Windows Server Core. Také není možný lokální login, veškerá správa je prováděna pomocí WMI a PowerShell. Konfigurace rolí, aktualizací a dalších je prováděna pomocí DISM.

Očekává se také možnost web-based správy. Díky tomu, že se přeci jenom jedná o Windows Server, bude dostupní identické API, jako u dospělého serveru pro komponenty, které budou obsaženy v Nano Serveru.

Obrázek ukazuje srovnání jednotlivých verzí serverů:

image

Preview Nano serveru je možné očekávat s dalším vydáním preview Windows Server vNext v květnu 2015.

Další novinkou jsou pak Hyper-V Containers, ale o tom až příště. Spousta zajímavých informací je k dispozici v prezentaci z TechDays Online 2015

O autorovi...
Ondřej Výšek
Author: Ondřej VýšekWebsite: www.kpcs.cz
Microsoft MVP

Přihlašovací formulář